Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 3 lipca, 2012 Tytuł artykułu

Zmarł Tadeusz Bednarczuk. Zasłużony brzeżanin, społecznik, pisarz i wychowaca młodzieży

Treść artykułu

„Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem”

Biografii Pana Tadeusza Bednarczuka starczyłoby na niejeden żywot. Polonista, nauczyciel i wychowawca, dziennikarz, pisarz. Dla wielu wzór cnót w podejściu do młodzieży, nestor opolskiego dziennikarstwa, wieloletni dziennikarz „Trybuny Opolskiej, a potem współtwórca największego dziennika regionalnego „Nowa Trybuna Opolska”. Zawsze aktywnie uczestniczył w bieżącym życiu społeczności lokalnej, nie tylko Brzegu, ale wielu gmin, do których trafili przesiedleńcy z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej

Pan Tadeusz urodził się w Grabowcu koło Tarnopola. Jak sam podkreślał, przez kilkadziesiąt lat „spłacał dług wdzięczności” ziemi Ojców, propagując tradycję, kulturę, a nade wszytko przypominając współczesną, nie tak odległą przecież historię dawnych Kresów. Jako uczestnik wielkich wydarzeń współczesnej historii Europy, w swej twórczości pisarskiej odwoływał się do wydarzeń autobiograficznych, ukazując życie człowieka w biegu wielkiego koła historii z okupacją sowiecką, niemiecką, terrorem banderowców czy eksodusem Polaków z ziemi Ojców i „zdobywaniu” Ziem Zachodnich w tle.

Tadeusz Bednarczuk zawsze był wzorem dla swoich wychowanków. Tych z Grodkowa, Polanowic, Olesna czy ze Żłobizny. Przez kilka lat był dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych w Żłobiźnie. Zawsze dostrzegał walory ziemi, na której dane mu było zamieszkać i ludzi, którzy ją we władanie posiedli. Tak było w Oleśnie, gdzie miał styczność z rdzennymi mieszkańcami ziemi oleskiej, z ich historią i kulturą. Tak było w Brzegu, gdzie tym razem miał styczność z ludźmi „ze wschodu”. To kontakty z nimi i własne doświadczenia zaowocowały publikacjami „Był taki czas” (2000), „Szumi pamięci wiatr” (2003), „Tarnopolskie rachunki krzywd”(2010). Jako wieloletni dziennikarz, swoim doświadczeniem potrafił z wielkim oddaniem dzielić się z kolejnymi pokoleniami zafascynowanymi sztuką dziennikarską. Prowadził warsztaty i zajęcia dziennikarskie w wielu szkołach, zawsze chętnie odpowiadając na zaproszenia dzieci oraz młodzieży.

– Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o śmierci Tadeusza. To ogromna strata dla całej społeczności naszego miasta – mówi Wojciech Huczyński, Burmistrz Brzegu. – Tadeusz był człowiekiem wyjątkowym, emanującym ciepłem osobistym, z duszą społecznika i osoby zaangażowanej w rozwój Brzegu i tradycji naszego miasta oraz środowisk związanych z Kresami. Będzie nam go brakować…

Redaktor Bogusław Mrukot, sekretarz redakcji NTO i wydawca: – Tadziu był „człowiekiem łatą”. Można się było do niego przyczepić i zyskać prawdziwego przyjaciela, mentora, osobę bogatą w życiowe doświadczenia. A przy tym tryskał typowo wschodniackim humorem, radością życia i umiejętnością pokonywania słabości.

Tadeusz Wincewicz, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Namysłowskiej, wydawca i redaktor: – Wiadomość o śmierci Tadeusza jest dla mnie prawdziwym szokiem. Przecież planowaliśmy wydanie wspólnej publikacji, on kończył pracę, ja przygotowania do jej wydania. Jestem w głębokim smutku…

Tadeusz Bednarczuk był człowiekiem żyjącym dla drugiego człowieka. Zaangażowany był w rozwój Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Działał w Instytucie Śląskim, Stowarzyszeniu Dziennikarzy RP oraz Klubie Publicystów Oświatowych. Wyrazem uznania dla Tadeusza Bednarczuka były wyróżnienia i nagrody m.in. Złota Odznaka Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Zasłużonego Działacza Kultury czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Współtwórca i współzałożyciel„Gazety Brzeskiej”. Redaktor „Magazynu Brzeskiego”, „Panoramy Powiatu Brzeskiego” i „Panoramy Powiatu”, gdzie poza obowiązkami zastępcy redaktora naczelnego pełnił rolę mentora. Jak sam kiedyś powiedział: „- Moje losy obrazują dolę całego mojego pokolenia, pokolenia, któremu dzieciństwo zabrała wojna, a młode charaktery chciała kształtować obca ideologia. Niejednokrotnie nie można jej było się przeciwstawić i trzeba było ulec”.

Tadeusz Bednarczuk żył 81 lat. Pasjonat dokumentowania – biografista, który za swój osobisty sukces zawsze uważał pisarstwo. W 2010 roku otrzymał wyróżnienie nadawane w imieniu Brzeżan „Złote Kotwice” w kategorii: Człowiek.
Uroczystości pogrzebowe Pana Tadeusza Bednarczuka rozpoczną się w sobotę o godz. 12.30 na cmentarzu komunalnym przy ul. Starobrzeskiej w Brzegu.

Tadeusz Bednarczuk – dorobek pisarski

Książki
„Jakub Kania – Moje wspomnienia” – Instytut Śląski – Opole 1968
„Olescy Powstańcy” – Opole – Olesno 1968 – Instytut Śląski
„Był taki czas” – wyd. „Gazeta Brzeska” – Brzeg 2000 r.
„Szumi pamięci wiatr” – wyd. Magazyn Brzeski – Brzeg – Wrocław – 2003 r.
„Polski król z matecznika” – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu – 2005 r.
„Kuba Wojtasek” – wyd. „Panorama Powiatu Brzeskiego” – Brzeg –2006 r.
„Nasze Olesno” z Łucją Bednarczuk – wyd. Panorama Powiatu Brzeskiego – Brzeg – Olesno – 2006 r.
„Brzeżanie”- z Pawłem Pawlitą – wyd. Panorama Powiatu Brzeskiego – 2008 r.
„Ksiądz prałat Kazimierz Makarski” – wyd. Panorama Powiatu Brzeskiego – Brzeg 2008 r.
-„Gmina Lubsza Ich ojczyzną” – wyd. Panorama Powiatu Brzeskiego – Brzeg – Lubsza –2009
„Tarnopolskie rachunki krzywd” – wyd. Panorama Powiatu Brzeskiego – Brzeg – 2009 r.
„Kresy. Czas zagłady i wygnania” – wyd. Towarzystwo Rozwoju Ziemi Brzeskiej – Brzeg 2011

Broszury
„Spacerkiem po Paczkowie” – Paczków 1988 r.
„Nasze próby wychowawcze” – z Janem Pikorem – Brzeg – Żłobizna – 1973 r.

Opracowania redaktorskie

Marian Czajkowski – „Przestępca zostawia ślad” – Brzeg – Wrocław – 2002 r.
Bogdan Knop – „Trzy podróże, cztery sny i jeden dzień” – Brzeg Częstochowa 2006 r.
Kazimierz Łukawiecki – Rozmowy z moja Mamą – wyd. Namyslavia Brzeg – Namysłów – 2011r.
Red. Naczelny – kwartalnik 1999 r. Ziemia Brzeska

Medale i odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Złota Odznaka ZNP
Złota Odznaka TPD
Medal Edukacji Narodowej
Krzyż Honorowy Sybiraków
Krzyż Kombatancki "Zwycięzcom" za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
Zasłużony działacz kultury – laureat nagrody im. Rafała Urbana i Jana Łangowskiego
Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego 2008
Człowiek Roku – Złote Kotwice – 2010

Nie zapomnij udostępnić: