Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 12 czerwca, 2012 Tytuł artykułu

Odrą do Brzegu. Zbliża się finał budowy rzecznej przystani turystycznej

Treść artykułu

Najdalej za dwa miesiące będzie gotowe miejsce do cumowania dla małych statków wycieczkowych, łódek, jachtów czy kajaków. Prace prowadzone są pełną mocą, a wykonawca chce je zakończyć w połowie wakacji. Obiekt powstaje w sąsiedztwie Placu Drzewnego i ulicy Cegielnianej.
 
Jedno z największych przedsięwzięć inwestycyjnych miasta, czyli przystań rzeczna, zbliża się do finału.  Gotowa jest już większość elementów konstrukcyjnych budowli. Teraz robotnicy zajmują się pracami wykończeniowymi oraz robotami przy stanowisku, gdzie w przyszłości będą zatrzymywać się małe jednostki pasażerskie.
 
– Przedsięwzięcie na Odrze składa się bowiem z dwóch elementów: przystani dla małych jednostek pływających typu łodzie czy kajaki oraz przystani dla stateczków pasażerskich  – wyjaśnia Renata Pabjan   z Biura Budownictwa i Inwestycji Urzędu Miasta w Brzegu. – Na przystani turystycznej gotowy jest już hangar, droga dojazdowa i plac manewrowy oraz pochylnia do wodowania łodzi, czyli slip. Od dawna jest już zamocowany ponton pływający, czyli miejsce, przy którym fizycznie  będzie można zacumować jednostkę. Natomiast na przystani pasażerskiej trwa m.in. budowa peronu widokowego. Po zakończeniu robót całość terenu będzie musiała zostać wyrównana. Wykonawca ma bowiem obowiązek uporządkować to miejsce i posiać trawę.
 
Kilka tygodni temu, podczas festiwalu „Piana Bosmana”, z przystani korzystali już mieszkańcy Brzegu oraz Oławy, którzy wybrali się na wodną wycieczkę statkiem wycieczkowym. Pod koniec wakacji , na zakończenie sezonu wodnego, planowana jest podobna impreza właśnie w oparciu o brzeską przystań. 
 
Przystań będzie kosztować ponad 3 mln 300 tys. zł. Miasto dostało na jej realizację dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach zadania Rewitalizacji Przestrzeni Miejskiej Centrum Miasta Brzeg. 
 
Po uruchomieniu przystani będą z niej mogli korzystać wszyscy chętni. Pomost przy przystani pasażerskiej będzie również mini-punktem widokowym. Obiektem będzie zarządzać natomiast Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Całość robót przebiega zgodnie z harmonogramem uwzględniającym ochronę środowiska. W miejsce np. wycinanych drzew wykonywane zostały nasadzenia zastępcze  w mieście.  Dodatkowo obiekt wizytowali specjaliści z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z Wrocławia, którzy przekazali wskazówki co do ustawienia znaków nawigacyjnych.
 
– Takie „drogowskazy” niezbędne do żeglowania Odrą zostaną oczywiście ustawione niebawem – podsumowuje Renata Pabjan.

 

Nie zapomnij udostępnić: