Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 28 maja, 2012 Tytuł artykułu

Festiwal „Piana Bosmana”. Udany debiut brzeskiej przystani na Odrze

Treść artykułu

Nie pożałował ten, kto w weekend postanowił przeżyć przygodę oglądając krajobrazy z pokładu łodzi wycieczkowej. Tym bardziej, że po raz pierwszy od dziesięcioleci można było skorzystać ze statków wycieczkowych cumujących w Brzegu!
 
II Festiwal na Odrze „Piana Bosmana” z roku na rok przygotowywany jest z coraz większym rozmachem, przy wzajemnej współpracy Oławy, Brzegu i Jelcza-Laskowic. Przez dwa dni (26 i 27 maja) w okolicach portu rzecznego w Ścinawie Polskiej (wieś łącząca się z Oławą) przygotowano występy zespołów muzycznych, gry i konkursy, a także pokazy ratownicze oraz prezentacje wojska. Gośćmi imprezy byli nasi brzescy saperzy, którzy pokazywali nie tylko, jak radzą sobie na lądzie, ale także i na wodzie na specjalnej łodzi, która stanowi wyposażenie naszych wojaków. Tym razem Brzeg, wspierając to wydarzenie, połączył siły z Oławą, zwiększając rozmach całej   imprezy. W Brzegu bowiem po kilkudziesięciu latach pojawiła się możliwość popłynięcia Odrą w kierunku Oławy. Zaawansowanie prac na budowanej w rejonie naszego mostu odrzańskiego przystani rzecznej, dawno przekroczyło półmetek. Gotowy jest już pomost do cumowania statków, są też specjalne zejścia nad rzekę dla turystów.
 
– Fajna przygoda, szczególnie dla dzieci, które uwielbiają wodę. Wreszcie nasze miasto otwiera się na turystykę wodną, która – miejmy nadzieję – będzie się właśnie teraz mocno rozwijać – komentował pan Krzysztof, który wspólnie z rodziną wybrał się na rejs z Brzegu do Oławy i z powrotem. – Nasz krajobraz pomiędzy Oławą a Brzegiem wygląda wspaniale o tej porze roku. Niezapomnianym przeżyciem, szczególnie dla dzieci, jest przepływanie np. przez śluzę.
 
Ale również gospodarze festiwalu chwalili efekty prac budowlanych w Brzegu. Burmistrz Oławy Franciszek Październik już zapowiedział, że miasto chce zbudować podobną przystań powyżej istniejącego niewielkiego portu w Ścinawie.
 
– Bez względu na to, kiedy zaczniemy budowę, musimy zacieśnić współpracę w sprawie wykorzystania turystycznego Odry dla mieszkańców naszych gmin. To już się dzieje i mam nadzieję, że niebawem, właśnie z oparciu o waszą przystań , uda nam się zrobić w sezonie połączenia wycieczkowe – powiedział Fraciszek Październik.
 
Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński jest entuzjastą promocji i rozwoju turystyki rzecznej na Odrze. Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by Oława i Brzeg jeszcze mocniej współpracowały nie tylko przy okazji „Piany Bosmana”, ale właśnie, na co dzień, po uruchomieniu brzeskiej przystani.
 
– Mam nadzieję, że w połowie lata uda nam się sfinalizować budowę naszego mini portu. Pod koniec wakacji chcemy natomiast zorganizować podobną imprezę w naszym mieście – mówił Wojciech Huczyński.
 
Dodajmy, że budowa brzeskiej przystani rzecznej na Odrze jest finalizowana. Wykonawca prac przewiduje, że pierwotny termin zakończenia inwestycji zostanie przyspieszony o trzy-cztery miesiące. Zamiast w listopadzie przystań ma być gotowa na przełomie lipca i sierpnia.

 

Nie zapomnij udostępnić: