Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 14 maja, 2012 Tytuł artykułu

Nasza przygoda z książką

Treść artykułu

„Rozwijanie przez czytanie” to program, który realizowany jest od września 2011 do czerwca 2012 w grupie II Przedszkola Publicznego nr 8 w Brzegu. Celem tego programu jest rozwijanie zainteresowań i umiejętności czytelniczych oraz zapału dzieci do czytania książek jako klucza do wiedzy i sprawności umysłu.

Książka w naszej grupie zajmuje bardzo ważne miejsce jest obecna w trakcie zajęć i w zabawach przedszkolaków. Codziennie czytamy dzieciom utwory literackie wybrane przez dzieci z kącika książki, przyniesione z domu czy wreszcie literatura wypożyczona z miejskiej biblioteki. Czytane pozycje są związane z tygodniową tematyką zajęć, aktualną porą roku i zainteresowaniami dzieci. Raz w miesiącu do głośnego czytania dzieciom zapraszamy gości byli to min.: Pani Dyrektor Małgorzata Augustyn, logopeda Elżbieta Łukiewicz, Teresa Uruska bibliotekarka, Agnieszka Urban – nauczyciel z PP nr 6, która na czas czytania przeobraziła się w pirata; czytały dzieciom śnieżynki św. Mikołaja. Pod koniec kwietnia dzieci wysłuchały Lokomotywy J. Tuwima czytanej przez druhny Marysię i Izę z 13 DH "Czarna Trzynastka". W maju do głośnego czytania zachęciliśmy muzyka, kompozytora Pana Tadeusza Nestorowicza (Dziadek Bach).

W ramach Ogólnopolskiego programu – Tydzień Bibliotek mieliśmy okazję zwiedzić Bibliotekę Centralną „ od kuchni” i włączyliśmy się do udziału w akcji pod tytułem "Czytać każdy może" – pod BCK czytał nam Komendant Straży Pożarnej.

Cyklicznie uczestniczymy w lekcjach bibliotecznych i wypożyczamy książki, które dzieciom w domu czytają rodzice. Dzięki różnorodnym i ciekawym formom tej współpracy biblioteka stała się dla przedszkolaków magicznym miejscem. Tutaj dzieci wyciszają się, potrafią uszanować obecność innych osób. Są bardzo zaangażowane, otwarte i spontaniczne. Bardzo chętnie chodzą do biblioteki. Podsumowaniem bibliotecznych spotkań było uroczyste „Pasowanie na czytelnika biblioteki” , które odbyło się 07.05.2012r.

Podejmowanie tych działań nie byłoby możliwe gdyby nie dobra wola i chęć pomocy wspaniałych Pań pracujących w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu. Za owocną współpracę serdecznie im dziękujemy.

Podjęte działania mają sprawić, że czytanie będzie kojarzyć się dziecku z radością i przyjemnością, nigdy z przymusem, karą czy nudą. Stwarzamy dzieciom możliwości kontaktu z literaturą i rozwijamy zapał do książek, pamiętając, że czytanie jest podstawową umiejętnością współczesnego człowieka. Bez niej nie jest możliwe funkcjonowanie w dzisiejszym świecie.

 

Agnieszka Kamińska
Elżbieta Prorok – Zdyb

Nie zapomnij udostępnić: