Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 28 listopada, 2011 Tytuł artykułu

Śpiewają już ćwierć wieku! Jubileusz brzeskiego Chóru Świętego Maksymiliana

Treść artykułu

W podniosłej atmosferze, w Sali Zielonej Muzeum Piastów śląskich, artyści przygotowali dla publiczności prawdziwą ucztę muzyczną. Był to jednoczenie pokaz kunsztu wokalnego i profesjonalizmu, z którego słynął brzescy chórzyści.

Przy wypełnionej po brzegi sali koncertowej muzeum chórzyści zaprezentowali zestaw pieśni z różnych epok historycznych. Były zatem utwory nawiązujące w swojej formie do wnętrz zamku. Wśród publiczności nie zabrakło osób, które przez lata były związane z chórem. Nie tylko pod względem artystycznym, ale i logistycznym. Chór Św. Maksymilana to przecież nie tylko muzyczna reprezentacja macierzystej Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ale również wizytówka naszego miasta.

– Wielokrotnie chór reprezentował nasze miasto zagranicą, w różnych częściach Europy, w tym w naszym mieście partnerskim Goslar, gdzie wzbudził podziw mieszkańców – podkreślał prowadzący jubileuszową galę dr Andrzej Peszko, historyk z brzeskiego Urzędu Miasta.

Gościem honorowym uroczystości był Chór Chłopięcy Chóru Archidiecezji Wrocławskiej „PUERI CANTORES WRATISLAVIENSES”. Młodzi wokaliści wykonali krótki program wokalno-muzyczny z towarzyszeniem fortepianu.

W mieniu własnym i mieszkańców miasta sukcesów brzeskim chórzystom gratulowali Burmistrz Miasta Brzegu Wojciech Huczyński oraz Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Szefowie obu samorządów życzyli dalszej owocnej pracy artystycznej, zapewniając, że działalność artystów-chórzystów jest ważnym elementem kultury miasta i powiatu.

Chór Św. Maksymilina jest amatorskim, czterogłosowym chórem mieszanym, od 11 lat prowadzonym przez Siostrę Annę Majewską. Zespół w swoim repertuarze ma pieśni sakralne, patriotyczne, ludowe i okolicznościowe. Od roku 1998 chór jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Mecenasem i opiekunem chóry został Ksiądz Prałat Bolesław Robaczek, kiedy to we wrześniu 1986 roku, wspólnie z Siostrą Stefanią Grendą założyli chór. Siostra Stefania objęła dyrygenturę nad nowo utworzoną wspólnotą parafian, skupiającą miłośników muzyki gotowych poświecić bezinteresownie swój czas dla kultywowania tradycji śpiewu, krzewienia kultury chrześcijańskiej, ubogacania śpiewem liturgii oraz życia kulturalnego w środowisku brzeskim. Od początku swej działalności chór integruje w lokalne środowisko. Jest dostrzegany przez władze kościelne diecezji wrocławskiej, władze miasta, gminy, powiatu i województwa. Chór aktywnie uczestniczy w życie parafii, miasta, regionu zapewniając oprawę muzyczną najważniejszych uroczystości religijnych, kulturalnych i społecznych. Na przestrzeni 25 lat do chóru należało 90 osób, w chwili obecnej chór liczy 36 uczestników, wśród których są studenci, pracownicy administracji, księgowe, sprzedawcy, przedstawiciele zawodów branży technicznej, inżynierowie, pedagodzy, przedsiębiorcy.

 

– Pragniemy tą drogą złożyć podziękowania za gratulacje i życzenia i wszystkim przybyłym gościom na jubileuszowy koncert – Władzom Miasta i Powiatu, Dyrektorom Szkół, sponsorom i sympatykom Chóru. Dziękujemy że zechcieliście Państwo pomnożyć naszą radość świętowania jubileuszu 25-lecia działalności naszego Chóru im św. Maksymiliana w Brzegu przy Parafii Podwyższenia Krzyża św. – powiedziała dyrygent siostra Anna Majewska.

 

Nie zapomnij udostępnić: