Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 18 października, 2011 Tytuł artykułu

Brzeska młodzież uczy się demokracji. Wybrała swoich radnych do Młodzieżowej Rady Miejskiej

Treść artykułu

Wszystko przebiegało tak, jak podczas prawdziwych wyborów, w których głosują dorośli. Były zatem urny wyborcze, karty do głosowania oraz, oczywiście, kampania wyborcza. Kandydaci reklamowali się na specjalnie przygotowanych tablicach informacyjnych w szkołach.  Lokale wyborcze zorganizowano w sumie w 9 placówkach działających na terenie miasta (5 szkołach średnich i 4 gimnazjach)

 
– Większość z nas głosuje, bo widzimy w tym głębszy sens. Jaki? Po prostu, jeśli ktoś daje młodzieży jakieś prawa, to trzeba z nich skorzystać – mówią Ania Rus i Paula Wójcik (na zdj.), uczennice Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzegu. – Mamy nadzieję, że nasi radni będą mieli wpływ na decyzje dorosłej rady w naszych sprawach. Fajnie byłoby, gdyby młodzieżowa rada inicjowała jakieś imprezy plenerowe dla nastolatków: koncerty, rozgrywki sportowe itp.
 
O tym, że młodzież interesuje się sprawami miasta może świadczyć zainteresowanie wyborami do Młodzieżowej Rady. Halina Łukaszów, nauczyciel PG nr 1 i opiekun samorządu uczniowskiego, podkreśla, że tym razem kampania wyborcza była intensywna.
 
– Poza plakatami wyborczymi, mieliśmy prawdziwą agitację wyborczą, czyli ulotki reklamujące każdego z kandydatów. Większość młodzieży przez ostatnie dwa tygodnie naprawdę żyła tylko tymi wyborami, o czym świadczy duża frekwencja. Zasadą w takich wyborach jest dobrowolność, czyli głosuje każdy uczeń, który ma ochotę oddać głos – dodaje Halina Łukaszów.
 
Na razie znane są nieoficjalne wyniki wyborów do MRM.
 
– W związku z obowiązującą ordynacją wyborczą Miejska Komisja Wyborcza o wybranych członkach MRM może wydać obwieszczenie najszybciej po 6 dniach od dnia wyborów, to jest 23 października i tak też się stanie, pod warunkiem braku protestów lub ich bezzasadności – informuje Bartłomiej Tyczyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Brzegu i przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej.
 
Kandydaci, którzy zdobyli mandaty (według nieoficjalnych wyników)
I LO:
Jakub Dębski
Marta Zadrożna
Mariusz Sekulski

II LO:
Michał Rychter
Marek Zalewski
Katarzyna Sarzyniak

Zespół Szkół Budowlanych:
Damian Zuzek
Kamil Świder
Paweł Chojna

Zespół Szkół Ekonomicznych:
Damian Pionke
Sylwia Zachęba
(Żaneta Adamowska i Klaudia Szczepańska uzyskały trzeci wynik z taką samą ilością głosów. II tura wyborów w środę 19 października)

Zespół Szkół Zawodowych nr 1:
Wojciech Moroz
Anita Hałas
Adam Biliński

Publiczne Gimnazjum nr 1:
Dawid Guszpit
Patrycja Hrycyk
Anna Ziomek

Publiczne Gimnazjum nr 3:
Magdalena Zawadzka
Marta Borkowska
Bartłomiej Machaj

Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi:
Miłosz Lisowski
Sandra Kieljan
Adam Wrzeszczyński

Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi:
Michał Wietrzyński
Paulina Czaplejewicz
Alan Migoń

Nie zapomnij udostępnić: