Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 11 października, 2011 Tytuł artykułu

Monety, karty telefoniczne i pocztówki. XIII Krajowa Wystawa Kolekcjonerka w Brzegu

Treść artykułu

W salach Muzeum Piastów Śląskich można oglądać eksponaty poświęcone naszemu miastu.  Okazją do kolejnej prezentacji zbiorów kolekcjonerskich jest rocznica 700-lecia powstania Księstwa Brzeskiego.

 
Ekspozycja i zgromadzone na niej przedmioty są historycznie związane z ziemią brzeską i panującą w księstwie dynastią Piastów Brzeskich. Wśród eksponatów wystawione są nie tylko karty pocztowe, okolicznościowe monety, ale również widokówki przedstawiające wizerunki polskich królów i książąt piastowskich.
– Na wystawie swoje zbiory prezentują kolekcjonerzy z Opolszczyzny i Dolnego Śląska zrzeszeni w Stowarzyszeniu Kolekcjonerów we Wrocławiu. Są to kolekcje pokazywane niezwykle rzadko, dlatego tym bardziej warto odwiedzić muzealne sale zamku – zachęca Tadeusz Sadowiński, prezes brzeskiego koła stowarzyszenia kolekcjonerów.
Podczas wernisażu Tadeusz Sadowiński wraz z Markiem Starczykiem (prezesem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które od lat wspiera działalność kolekcjonerów) zostali uhonorowani odznaką honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”, przyznaną przez marszałka Opolszczyzny, Józefa Sebestę. W imieniu gospodarza regionu medale przekazała Barbara Kamińska, członek Zarządu Województwa.
Dodajmy, że w zorganizowanie wystawy, poza władzami Brzegu i powiatu, zaangażowała się również Poczta Polska oraz Telekomunikacja Polska, które zawsze wspierają działalność ruchu kolekcjonerskiego. Z tej okazji podczas wernisażu można było zobaczyć prawdziwą parę książęcą, która wjechała na dziedziniec zamkowy stylizowaną bryczką Poczty Polskiej, przywożąc symboliczny worek z listami. Specjalnie z okazji XIII Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej w Brzegu, Poczta Polska wydała dwie okolicznościowe karty pocztowe. Telekomunikacja natomiast, wypuściła na rynek kolekcjonerski okolicznościową kartę telefoniczną.   
– To wyjątkowy rarytas, bowiem seria wydawnicza liczy jedynie 125 egzemplarzy – dodaje Tomasz Fronckiewicz z Galerii Sztuki Współczesnej Brzeskiego Centrum Kultury.
Wystawa jest czynna codziennie, oprócz poniedziałku, w salach Muzeum Piastów Śląskich, w godz. 10-16.
 
Nie zapomnij udostępnić: