Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 28 października, 2011 Tytuł artykułu

Odra przyniesie nam turystów. Ruszyła budowa turystycznej przystani na rzece Odrze w Brzegu

Treść artykułu

Osobne miejsca do cumowania dla żaglówek czy łódek, a nawet jachtów. Do tego specjalny pomost do kotwiczenia statków wycieczkowych. Już za rok, po raz pierwszy od dziesięcioleci, do dawnej stolicy Księstwa Brzeskiego będzie można przypłynąć Odrą na kawę i zwiedzanie miasta.

Bez wątpienia, realizacja pomysłu budowy turystycznej przystani na Odrze to jedno z największych przedsięwzięć miasta ostatnich lat. Brzeska przystań na Odrze będzie jedynym w pełni profesjonalnym miejscem do cumowania statków wycieczkowych i małych jednostek pływających pomiędzy Opolem a Wrocławiem.
 
– Prace już ruszyły i potrwają do końca listopada przyszłego roku – informuje Renata Pabjan, podinspektor z Biura Budownictwa i Inwestycji Urzędu Miasta w Brzegu. – Przystań jest budowana w sąsiedztwie Placu Drzewnego i ulicy Cegielnianej. Znajduje się po prawej stronie brzegu Odry, patrząc w kierunku Wrocławia. Poza miejscami do cumowania zbudujemy tam również drogę dojazdową, hangar z dla łodzi i jachtów, pochylnię do wodowania łodzi tzw. slip.
 
Przed laty przystań rzeczna działała na wyspie Jeżynowej, zwanej też popularnie Kępą Młyńską (od nazwy ulicy).  Obiekt użytkowali harcerze. Była to jednak przedwojenna konstrukcja, przystosowana jedynie do cumowania niewielkich łodzi. Bez możliwości przyjęcia statków wycieczkowych.
 
Budowana obecnie przystań będzie kosztować 3 mln 314 tys. zł. Miasto dostało na jej realizację dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Przedsięwzięcie jest współfinansowane w ramach zadania Rewitalizacji Przestrzeni Miejskiej Centrum Miasta Brzeg.  Planuje się, że jeszcze w tym roku prace pochłoną ponad milion zł. 
Po uruchomieniu przystani będą z niej mogli korzystać wszyscy chętni. Pomost przy przystani pasażerskiej będzie również mini-punktem widokowym. Obiektem będzie zarządzać natomiast Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
 
Dodajmy, że całość obecnie wykonywanych robót przebiega zgodnie z harmonogramem uwzględniającym ochronę środowiska. W miejsce np. wycinanych drzew wykonywane są nowe nasadzenia w mieście. 

 

Nie zapomnij udostępnić: