Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 30 maja, 2011 Tytuł artykułu

Zielone granty Cadbury w Brzegu

Treść artykułu

Startuje kolejna odsłona edukacyjnego programu Szkoły dla Ekorozwoju na rzecz najmłodszych z powiatu brzeskiego i okolic Już 31 maja br., w Ratuszu Miejskim w Brzegu ogłoszone zostaną wyniki tegorocznej, trzeciej już, odsłony konkursu Szkoły dla Ekorozwoju.

W projekcie realizowanym wspólnie z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska i władzami lokalnymi, 18 szkół walczy o zielone granty na przyjazne środowisku inicjatywy. Cadbury po raz trzeci włącza się w program pod patronatem Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Edukacji. Celem inicjatywy jest edukacja ekologiczna społeczności lokalnych powiatu brzeskiego i okolic.
Cadbury od lat rozwija koncepcję odpowiedzialnego biznesu jako inicjator i partner działań na rzecz rozwoju ekologii. Jak co roku, Komisja Dotacyjna konkursu Szkoły dla Ekorozwoju bierze pod uwagę przede wszystkim pomysłowość i praktyczny wymiar zaproponowanych programów. Chodzi nie tylko o kwestię społecznej i środowiskowej efektywności działań, ale również zdobycie przez uczestników ważnych, organizacyjnych umiejętności. Ponadto, oceniany jest stopień zaangażowania rodziców, nauczycieli i najbliższych, a także planowana kontynuacja projektu.
W tegorocznej edycji konkursu Komisja Dotacyjna wybierając zwycięzców dodatkowo zwraca uwagę na kształtowanie ekologicznej postawy wobec otoczenia, obecnej w codziennych czynnościach, takich jak np. zakupy. Zaproponowane działania powinny promować zdrowe nawyki żywieniowe, jak również przypominać o odpowiedzialności za środowisko naturalne. Programy realizowane będę w wybranych szkołach w nowym roku szkolnym, czyli od września 2011 roku.
„Program Szkoły dla Ekorozwoju to odpowiedź na wyzwania związane z rosnącymi zagrożeniami środowiska naturalnego. Poprzez takie inicjatywy wspieramy rozwój dzieci i młodzieży. Naszą misją jest kształtowanie postawy ekologicznej wrażliwości” – mówi Joanna Matryba, Specjalista ds. Komunikacji z Cadbury. „Rola biznesu w popularyzacji mody na ekologię jest nie do przecenienia. Choć bezpośrednio korzystają z programu wybrane lokalne placówki oświatowe, w dłuższej perspektywie wszyscy jesteśmy zwycięzcami” – dodaje.
Program Szkoły dla Ekorozwoju obecny w Polsce od 2001 roku, jest częścią globalnej inicjatywy ekologicznej Eco-Schools, obejmującej swym działaniem już 50 krajów. Od początku działalności fabryk w Skarbimierzu, Cadbury konsekwentnie realizuje w tym regionie wizję partnera przyjaznego środowisku. Dotychczas w ramach programu Szkoły dla Ekorozwoju, dzięki zaangażowaniu Cadbury, wdrożono 20 ekologicznych projektów o różnej tematyce.
W roku szkolnym 2010/2011 szkoły i przedszkola z regionu wdrożyły 13 autorskich projektów edukacyjnych dotyczących energooszczędności, na które Cadbury przekazało zielone granty. Już ponad 3000 uczniów z powiatu brzeskiego i okolic włączyło się w działania edukacyjne promujące ekologiczne zachowania. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia finansowego firmy, a także pomocy ze strony pracowników fabryk w Skarbimierzu w ramach wolontariatu pracowniczego.
„Program Szkoły dla Ekorozwoju jest szansą dla małych społeczności lokalnych na wprowadzenie światowych ekologicznych standardów. Pomaga określić potrzeby i potencjał niewielkich ośrodków, takich jak przedszkola i świetlice. Dodatkowo, poprzez aktywizację dzieci, młodzieży i ich rodziców do działań na rzecz lokalnego środowiska, wpływa na poprawę jakości życia nas wszystkich” – powiedziała Wiesława Andros, koordynator programu. Najciekawsze przykłady działań pro-ekologicznych szkół mają szansę na otrzymanie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu „Zielonej Flagi”.
W tym roku zielone światło zapali się dla wybranych inicjatyw, wśród których o dofinansowanie walczą następujące programy:


 

Nie zapomnij udostępnić: