Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 25 lutego, 2011 Tytuł artykułu

700-lecie Księstwa Brzeskiego z kolekcjonerami

Treść artykułu

Gdy odwiedzamy muzea, często nawet nie myślimy o tym, ile skarbów znajduje się w rękach prywatnych. Oglądane jedynie przez najbliższe otoczenie pasjonaty i niedostępne dla obcych oczu, mogą pojawić się jako zdjęcia bądź reprodukcje w barwnych albumach i rozbudzić ciekawość. Czasem któryś kolekcjoner zdecyduje się wystawić swoje zbiory i mamy okazję, aby nacieszyć się tym widokiem, ale tylko przez chwilę. Potem skarby znowu giną w niedostępnych archiwach.

Szykuje się ogromna atrakcja dla miłośników staroci i oryginalnych pamiątek historycznych. Zarząd Stowarzyszenia Kolekcjonerów oraz Komitet Organizacyjny Wystawy w porozumieniu z dyrektorem Muzeum Piastów w Brzegu – Pawłem Kozerskim zadecydowali, że uczczą przypadającą w tym roku siedemsetletnią rocznicę powstania Księstwa Brzeskiego i zorganizują wyjątkową wystawę. Jak dotąd kolekcjonerzy wystawiali się w Brzegu 12 razy. Nigdy jednak nie były to zbiory tak wartościowe jak te, które obecnie planuje się udostępnić. Planowana wystawa odbędzie się na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Zadecydowano, że głównym tematem będą szeroko rozumiane pamiątki piastowskie. Na pewno zobaczymy historyczne monety, stare mapy, medale okolicznościowe, które nie były pokazywane nigdy wcześniej i coś jeszcze: może broń z minionych epok, może naczynia. Przyszłość pokaże. Wstępny termin wystawy przyjęto na 7.10.2011 r. Jest zatem sporo czasu, aby wybrać prawdziwe perły kolekcjonerskie. Wiadomo, że impreza będzie miała rangę ogólnokrajową, a otwarcie poprzedzi koncert galowy. Na tą okoliczność zostanie wydany specjalny katalog, seria kartek pocztowych i medal okolicznościowy, być może również banknoty okolicznościowe. Znajdą się tam zdobienia z elementami kojarzącymi się z Księstwem Brzeskim i siedemsetną rocznicą jego powstania. Niewielki nakład sprawi, że już na wstępie przedmioty te będą miały wysoką wartość kolekcjonerską. Dla Brzeżan związanych ze swoim miastem posiadanie takiej pamiątki będzie miało niewątpliwie niemały wymiar sentymentalny.
Przedstawiciele Polskiego Związku Kolekcjonerów nie kryją entuzjazmu związanego ze swoim pomysłem. Brzeg może po raz kolejny chlubnie wyróżnić się na mapie naszego kraju i zwabić potencjalnych odwiedzających. Ludzie dzielą się na tych, którzy uważają trzynastkę za liczbę pechową oraz nieprzesądnych i optymistów uważających tą liczbę za szczęśliwą. Miejmy nadzieję, iż w wypadku XIII-tej Krajowej Brzeskiej Wystawy Kolekcjonerskiej to ci ostatni będą mięli rację. W sumie wydarzeniu towarzyszy także szczęśliwa liczba 7 występująca zarówno w okrągłej rocznicy powstania Księstwa, jak i dacie otwarcia wystawy. Pozostaje więc tylko niecierpliwie oczekiwać tego wyjątkowego wydarzenia.

Na koniec apel czy też zaproszenie:
Tegoroczna formuła Wystawy zakłada otwarcie się na wszelkich kolekcjonerów niezrzeszonych w Stowarzyszeniu. Jeżeli dysponujesz interesującą kolekcją lub nawet pojedynczym eksponatem związanym z historią Brzegu, średniowieczem czy po prostu uważasz, że w jakiś sposób można go powiązać z tematyką wystawy, istnieje szansa na publiczne wystawienie go. Poza prestiżem z tego wynikającym, być może pojawi się możliwość sprzedaży zabytku. Wszelkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Biurem Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta w Brzegu. Osobami odpowiedzialnymi za Wystawę ze strony Urzędu Miasta są: kierownik Biura – Beata Zatoń – Kowalczyk oraz Andrzej Peszko – inspektor w Biurze Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki. Telefon kontaktowy: 77 416 99 57 lub 77 416 98 01. Adres mailowy: promocja@brzeg.pl
Alternatywnie można dzwonić do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu Sp z o.o. – pod numer 77 416 22 44 wew. 126 i kontaktować się z Tomaszem Kaflem.

Tomasz Kafel

Nie zapomnij udostępnić: