Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 20 listopada, 2009 Tytuł artykułu

Miasto dba o bezdomne zwierzęta

Treść artykułu

„Przytul psisko” – to nazwa przytuliska dla bezdomnych psów, które funkcjonuje w Brzegu już od pięciu lat. Gmina Miasto Brzeg w ten sposób realizuje ustawowy obowiązek opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Przytulisko znajduje się przy ul. Kruszyńskiej, na terenie Zakładu Higieny Komunalnej.
Na co dzień w przytulisku przebywa średnio kilkanaście psów, jednak ich rotacja jest spora. W ciągu roku około 100 psów odnajduje swojego dotychczasowego właściciela lub znajduje nowego. Psy w przytulisku mają zapewnioną stałą opiekę weterynaryjną.
W miarę możliwości finansowych przytulisko jest remontowane i modernizowane, w tym roku np. poprawiono stan techniczny wybiegu dla psów.
Od kilku lat prowadzone są Dni Otwarte przytuliska. Wszyscy chętni mogą wówczas zobaczyć „od środka”, w jaki sposób placówka funkcjonuje.
Obecnie brzeski magistrat wszczął procedurę przetargową dotyczącą prowadzenia przytuliska w kolejnych latach. Władze Brzegu planują również wprowadzenie od przyszłego roku wolontariatu w przytulisku. Trwają prace nad kwestiami formalnymi w tym zakresie. Ale już obecnie z przytuliskiem współpracują szkoły (np. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1).
Warto równie z dodać, że brzeski Urząd Miasta dba nie tylko o bezdomne psy, ale także o koty, które nie mają domu. Program dokarmiania bezdomnych kotów na terenie Brzegu funkcjonuje już drugi rok. To swego rodzaju ewenement, bowiem niewiele gmin w ogóle podejmuje tego typu inicjatywy. W tym roku lekarz weterynarii Waldemar Banachowski (działający z upoważnienia magistratu) wydał ok. 1200 kg karmy dla kotów osobom, które się do niego zgłosiły i deklarowały, że dokarmiają bezdomne koty. Ponadto miasto finansuje rokrocznie akcje sterylizacji – w tym roku poddano jej około 60 kotów.
Gmina Miasto Brzeg przywiązuje dużą wagę do opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Poza ww. działaniami, prowadzi również akcje edukacyjne w szkołach dotyczące tych zagadnień.
Osoby chcące wspomóc brzeskie przytulisko lub osoby chętne do opieki nad osieroconymi pieskami mogą je zobaczyć w przytulisku od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 15, bądź skontaktować się telefonicznie pod numerami telefonów:
Biuro Urbanistyki i Ochrony Środowiska UM Brzeg: 77 416 05 19,
Zakład Higieny Komunalnej Sp. z o. o. 77 416 26 77, 77 416 73 65.

Sławomir Mordka
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Brzegu

Nie zapomnij udostępnić: