Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 21 maja, 2008 Tytuł artykułu

Tango prosto z Argentyny

Treść artykułu

Aisha i Victor, bardzo znana para tangowa gościła w Brzegu na zaproszenie Burmistrza Miasta oraz miłośników tanga. Przybyli do Brzegu, aby w ramach I Festiwalu Kultury Argentyńskiej „Magia Tanga”, zachęcić i uczyć brzeżan prawdziwego argentyńskiego tanga.
W środę, 14 maja, spotkali się z burmistrzem Wojciechem Huczyńskim w brzeskim magistracie. Argentyńczycy byli zachwyceni Polską i naszym miastem, a także możliwością uczestniczenia w tak niezwykłym projekcie, który po raz pierwszy odbywał się w Brzegu.
Szczególne wrażenie zrobił na nich brzeski rynek, ratusz, Zamek Piastów Śląskich oraz parki miejskie.
„Przede wszystkim podziwiam małe, prężnie działające miasteczka i wiem, że entuzjazm ludzi, takich jak Wy, jest autentyczny. Sama pochodzę z małego miasteczka i wiem, jaki potencjał w nich drzemie. Ludzie maja ochotę na specjalne wydarzenia i spektakle, a także na czynne w nim uczestnictwo. Dlatego też jestem osobiście dumna, jako Polka i jako Ambasador Tanga Argentyńskiego, taki tytuł mi przyznano w Buenos Aires, że będę mogła zatańczyć w Brzegu ten piękny taniec jakim jest tango argentyńskie. Pamiętam jeszcze entuzjastyczne przyjęcie, jakie mieliśmy w czasie naszego tournée 2004-2005 w wielu miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Wrocław, Szczecin, Kołobrzeg, Łódź). Ale jeszcze bardziej pamiętam fascynację i wdzięczność ludzi, którzy przychodzili na nasze kursy i odkrywali ten taniec dla siebie!
Jak pisze mój dobry znajomy Paulo Coelho- jeśli się czegoś naprawdę pragnie, cały wszechświat konspiruje, aby się to urzeczywistniło. I jeśli jest więcej osób, które pragną tego samego, nie mam żadnych wątpliwości, że tak się stanie. Dlatego też tańczę – to od Paulo nauczyłam się tej ´magii´ i determinacji. Moja intuicja podpowiada mi, ze połączenie romantycznej scenerii zamku, tanga i otwartych, zwykłych (i niezwykłych) mieszkańców Brzegu, żądnych pozytywnych akcji w ich życiu- będzie pełnym SUKCESEM!” – powiedziała na spotkaniu z burmistrzem Wojciechem Aisha, która jako młodziutka dziewczyna wyjechała z Polski do Ameryki Południowej (Argentyny) i tam, tańcząc tango, zrobiła ogromną karierę.
Słowa Aishy i Victora, który będąc Argentyńczykiem radzi sobie naprawdę nieźle z polskim językiem, sprawdziły się w pełni. Do Brzegu na „Magię Tanga” zjechali goście z wielu miast Polski. Już od piątku, 16 kwietnia, sala i dziedziniec Muzeum Piastów Śląskich zapełniła się nie tylko mieszkańcami Brzegu, ale również gośćmi z Oławy, Wrocławia, Krakowa, Opola, Łodzi i wielu innych miast, gdzie mówiono o I Festiwalu w Brzegu. Na pokazy Aishy i Victora ściągnęli również ci, którzy wiedzieli, że to właśnie u nich, w Buenos Aires uczyli się tanga uczestnicy programu „You can dance” wraz z Kingą Rusin. Koncert „Trio Taklamakan” z programem „Tangonalia” , pokaz pary Aisha&Victor z Buenos Aires oraz Milonga do późnych godzin nocnych zatrzymały gości do blisko 2.00 w nocy. A w sobotę to przede wszystkim spontaniczne pokazy i nauka tanga na brzeskim Rynku, potem koncert kwartetu smyczkowego "Con Amore" z Filharmonii Opolskiej.
W trakcie trwania imprezy odbyły się także: degustacja tradycyjnej argentyńskiej herbaty Yerba Mate, prelekcja dr. Ewy Stała z Uniwersytetu Jagiellońskiego – „Kobieta w tangu”
„Opowieści z Buenos”, wernisaż wystawy "Abrazos de tango" oraz pokaz mody tangowej.
Później było spotkanie z poezją tanga, "Argentyna, to nie tylko Buenos" – spotkanie z podróżnikami, a na koniec Milonga Książęca z koncertem zespołu "Tangueros Balticos"
Prosto z Brzegu, argentyńska para udała się na dalsze tournee (m.in. Ryga i Praga)
Miłośnicy tanga mają nadzieję, że kolejny festiwal odbędzie się już za rok.
Festiwal odbywał się pod Honorowym Patronatem Ambasady Argentyńskiej, a jego pomysłodawcą jest Jacek Horęzga.

Rzecznik Urzędu Miasta w Brzegu

Nie zapomnij udostępnić: