Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 26 września, 2007 Tytuł artykułu

Nie warto czekać do ostatniej chwili!

Treść artykułu

O usprawnieniu funkcjonowania Urzędu Miasta Brzeg w związku z koniecznością wymiany dowodów osobistych opowiada Sekretarz Miasta – Krystyna Nowakowska –Bider.

Jak długo czeka się na wymianę dowodu osobistego w Brzegu ?
Po ogłoszeniu nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych mówiącej, iż ważność książeczkowych dowodów osobistych przedłuża się do końca marca 2008 roku, wiele osób zrezygnowało w tej chwili z ich wymiany. Jest to jednak duży błąd, ponieważ wnioski o zmianę dowodu osobistego muszą być złożone do końca tego roku. Wiele osób jednak nieprawidłowo zinterpretowało tą nowelizację i myśli, że termin ten upłynie dopiero w marcu 2008.
Co więc ustawodawca miał na myśli podając datę marzec 2008 ?
Intencją było wyłącznie przedłużenie do 30 marca 2008 roku ważności i tylko ważności starych dowodów, aby obywatele mogli załatwiać różne sprawy, wymagające posługiwania się tym dokumentem. Nie zwalnia to jednak z konieczności złożenia stosownego wniosku w nieprzekraczalnym terminie, czyli do końca 2007 roku. I o tym trzeba pamiętać!
Czy to oznacza, że nie ma teraz w urzędzie kolejek po nowe dowody osobiste ?
Rzeczywiście tak jest. Obecnie w Biurze Spraw Obywatelskich dziennie pojawia się tylko 70 osób. Wcześniej w ciągu jednego dnia pracownicy przyjmowali nawet po 120 klientów.
Ponieważ do wymiany pozostało jeszcze około 6 tysięcy dowodów osobistych, już teraz zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych do składania wniosków. Prawdopodobnie w listopadzie i grudniu trudno będzie się dostać do Biura Spraw Obywatelskich. Wtedy każdy będzie mógł mieć pretensje wyłącznie do siebie o to, że nie przyszedł do nas dzisiaj.
A co z osobami starszymi, schorowanymi i niepełnosprawnymi? Czy dla nich także ma Pani jakąś propozycję ?
Owszem. Takie osoby mogą telefonicznie (tel.0 77 416-58-30) bądź przez członka rodziny (który dostarczy komplet dokumentów do urzędu) uzgodnić, w jakim dniu pracownik urzędu dotrze bezpośrednio do mieszkania zainteresowanego w celu załatwienia pozostałych formalności. Tak więc grupa osób, o których mowa powyżej, nie musi wychodzić z domu, aby mieć nowy dowód osobisty.
W związku z wymianą dowodów osobistych zatrudniono dodatkowe osoby.
Muszę przyznać, iż idea wzmocnienia Biura Spraw Obywatelskich miała na celu przede wszystkim podniesienie jakości świadczenia naszych usług. Dodam także, że będą przyznawane gminom dodatkowe środki finansowe przez wojewodę na wymianę dowodów osobistych. Z wnioskiem o takie dofinansowanie wystąpiło do województwa tylko pięć gmin. Jedną z nich jest właśnie Brzeg, dlatego też spodziewamy się, że część wydatkowanych środków odzyskamy.
Od początku września istnieje również możliwość wymiany dowodów w soboty. Jak sprawdził się ten pomysł?
Okazuje się, że ułatwienie dla mieszkańców w tej postaci to faktycznie dobry pomysł. Ludzie chętnie przychodzą tego dnia do urzędu. Średnio w soboty Biuro Spraw Obywatelskich przyjmuje 30 osób.
Na koniec dodam jeszcze, że na dowód osobisty czeka się jedne miesiąc, ale taka sytuacja nie potrwa długo. W miarę napływania większej ilości wniosków, czas oczekiwania z pewnością się przedłuży. Dlatego też jeszcze raz serdecznie zapraszam do wymiany dowodów osobistych już teraz. Nie warto czekać do ostatniej chwili. Przypomnę także, że formularz wniosków jest dostępny na internetowej stronie urzędu www.brzeg.pl. Można go otrzymać również w USC, gdzie potwierdza się zawarte w nim dane osobowe.

Nie zapomnij udostępnić: