Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 11 września, 2007 Tytuł artykułu

Droga św. Jakuba w Brzegu

Treść artykułu

Od kilkunastu lat w wielu krajach Europy pojawiają się piesze i rowerowe szlaki oznaczone symbolem muszli. To drogi św. Jakuba prowadzące do sanktuarium św. Jakuba w Hiszpanii- Santiago de Compostela. Służyć one mają pielgrzymom, którzy w samotności lub w małej grupie przemierzać chcą Stary Kontent w poszukiwaniu jego duchowej tożsamości. Od średniowiecza jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Europie była tzw. „Wysoka Droga” zwana również „Droga Królewską” (Via Regia). Rozwijały się przy niej tak ważne ośrodki miejskie, jak Kolonia, Lipsk, Zgorzelec, Wrocław, Kraków, Lwów czy Kijów. Via Regia nie posiadała jednego, z góry ustalonego przebiegu- był to raczej korytarz komunikacyjny zmieniający się w zależności od uwarunkowań politycznych, powodzi, zamieszek zbrojnych.
Zaprojektowany odcinek Drogi św. Jakuba od Zgorzelca do Brzegu próbuje odtworzyć przebieg Via Regia w późnym średniowieczu. W owym czasie Via Regia używana była przez kupców, rzemieślników, wędrownych artystów, rycerzy czy pielgrzymów.
Na Śląsku pełniła ona rolę podobną do obecnej autostrady A4. Dziś również podjęto próbę wskrzeszenia tej tradycji, czego dowodem jest oznakowanie szlaku na terenie powiatu brzeskiego i w samym Brzegu (charakterystyczny motyw muszli znaczący ulice Oławską, Wrocławską, Wolności i Kilińskiego).
Uroczyste otwarcie Drogi Św. Jakuba w Brzegu odbędzie się 16 września br. o godz. 9.00, kiedy to spod kościoła p.w. Św. Mikołaja ruszy piesza pielgrzymka do Małujowic (zaś dla rowerzystów do Oleśnicy Małej). Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału.
Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku!

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Brzegu

Nie zapomnij udostępnić: