Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 8 maja, 2007 Tytuł artykułu

Goście z Beroun

Treść artykułu

Podczas tegorocznej trzydniowej majówki, w Brzegu gościła również delegacja z naszego miasta partnerskiego – Beroun. Czteroosobowa delegacja z Beroun: zastępca starosty Tomas Havel z małżonką oraz sekretarz miasta – Karel Abraham z małżonką, swój pobyt w Brzegu określiła jako bardzo udany.
Do Brzegu przyjechali po południu 1 maja. Zostali przywitani w Sali Lustrzanej brzeskiego ratusza przez przedstawicieli Urzędu Miasta: zastępców burmistrza – Stanisława Kowalczyka i Artura Kotarę oraz sekretarza miasta – Krystynę Nowakowską-Bider.
Goście zwiedzili ratusz, brzeski rynek, Muzeum Piastów Śląskich, a także długo spacerowali brzeskimi ulicami, zachwycając się urokiem brzeskich zabytków.
2 maja delegacja z Beroun zwiedzała Muzeum Auschwitz i Birkenau w Oświęcimiu. Jak stwierdzili, tragedia setek tysięcy ludzi, która miała tam miejsce, jest jeszcze bardziej przerażająca, kiedy na własne oczy zobaczy się ogrom i powierzchnię obozów koncentracyjnych, a także rzeczowe dowody, świadczące o wielkiej skali tego ludobójstwa. Muzeum w Oświęcimiu to miejsce, które powinni zobaczyć ludzie, a przede wszystkim młodzież z całego świata, aby mieć świadomość zagrożeń, jakie płyną z wojen i międzyludzkiej nienawiści – takie wnioski wyciągnęli nasi goście z Beroun. Na zwiedzanie Krakowa pozostało niewiele czasu, ale i tak wystarczyło, aby wzbudzić zachwyt na twarzach Czechów. Spod Wawelu, ulicą Grodzką do krakowskiego Rynku, Sukiennice, pomnik A. Mickiewicza oraz Kościół Mariacki – to zaledwie namiastka wszystkiego, co można obejrzeć w Krakowie. Krakowski klimat tak spodobał się gościom z Beroun, że obiecali sobie jeszcze kiedyś do Krakowa wrócić.
Mimo późnej pory powrotu do Brzegu, nazajutrz – 3 maja – delegacja z Beroun bardzo chętnie wzięła udział w uroczystościach obchodów święta narodowego – rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Goście dowiedzieli się, że Polska była pierwszym w Europie krajem, który uchwalił swoją Konstytucję, a miało to miejsce 216 lat temu. Przepiękny koncert, a także występy pary baletowej na dziedzińcu zamkowym – bardzo przypadły Czechom do gustu.
W trakcie odwiedzin, delegacja z Czech zwiedziła brzeski urząd miejski, gdzie szczególną uwagę goście zwrócili na monitoring miejski. Osoba obsługująca opowiedziała gościom, jak funkcjonuje w Brzegu sieć kamer monitorujących, jak przebiega współpraca Straży Miejskiej z Policją, a także pokazała obrazy z kamer umiejscowionych w sześciu punktach naszego miasta.
Goście obejrzeli również poradzieckie tereny w Skarbimierzu, zwłaszcza zainteresował ich obecny stan byłego lotniska i plany na przyszłość, a także budująca się w tej chwili fabryka gum Cadbury.
Na zakończenie swojego pobytu – goście spotkali się z burmistrzem Wojciechem Huczyńskim oraz starostą Maciejem Stefańskim. Z racji tego, że w tym roku obchodzona będzie piąta rocznica podpisania umowy partnerskiej miedzy naszymi miastami, zastępca starosty miasta Beroun Tomas Havel wręczył burmistrzowi W. Huczyńskiemu piękną kryształową statuetkę z herbami Beroun i Brzegu. Podziękował także staroście M. Stefańskiemu, który pięć lat temu jako burmistrz Brzegu doprowadził do podpisania tejże partnerskiej umowy.
Oficjalne obchody piątej rocznicy podpisania partnerstwa z Beroun planowane są na wrzesień tego roku. Obchody organizuje miasto Beroun.
Sławomir Mordka
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Brzegu

Nie zapomnij udostępnić: