Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 23 stycznia, 2007 Tytuł artykułu

Czy monitoring w Brzegu się sprawdza – rozmowa z szefami brzeskiej policji

Treść artykułu

Monitoring Brzegu zainstalowany przez brzeski magistrat funkcjonuje od czerwca 2006 roku. W mieście znajduje się sześć kamer, z których obraz całodobowo kontrolują osoby niepełnosprawne pracujące w Komendzie Straży Miejskiej przy ul. Robotniczej.
O to, czy monitoring w Brzegu jest potrzebny spytaliśmy komendanta powiatowego policji w Brzegu młodszego inspektora Sławomira Michalskiego oraz jego zastępcę nadkomisarza Romana Chrząszcza. 

Sławomir Michalski
: – Monitoring w mieście jest bardzo potrzebny i jak najbardziej się sprawdza, poziom bezpieczeństwa w mieście wzrasta. Na razie jest to sześć kamer, ale oczywiście przydałoby się więcej. Myślę, że optymalną liczbą byłoby szesnaście. Ściśle współpracujemy z władzami miasta, również w zakresie monitoringu i wiem, że sukcesywnie liczba kamer w mieście ma wzrastać. To bardzo dobrze. Dotychczas monitoring pomógł nam przy rozpracowywaniu dziewięciu zdarzeń, jakie miały miejsce w Brzegu. W przypadku pięciu z nich obraz z kamer wykorzystany był jako dowód. 

Roman Chrząszcz:
– Jednym z takich zdarzeń była kradzież rozbójnicza w rejonie ulic Reja i Dzierżonia. Ofiarą była osoba nietrzeźwa, która nie pamiętała szczegółów związanych z tym zdarzeniem. Dzięki monitoringowi udało się ustalić sprawców. W kilku sprawach policyjne laboratorium analizuje nagrania z monitoringu, które mogą okazać się nam przydatne. 

Sławomir Michalski
: – Można powiedzieć, że w miejscach gdzie znajdują się kamery przestępczość pomału maleje. Myślę, że z czasem ta tendencja będzie się pogłębiać. Po prostu coraz więcej ludzi wie, gdzie patrzy na nich oko kamery. Bardzo ważną sprawą jest obsługa monitoringu. Osoby obsługujące go są szkolone przez Straż Miejską, my w najbliższych dniach również przeszkolimy je pod nieco innym kątem – na przykład na jakie szczegóły zwracać uwagę i w którym momencie stosować chociażby zbliżenie obrazu, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy żadne zdarzenie przestępcze nie ma w danej chwili miejsca. 

Roman Chrząszcz
: – Czasem wystarczy chociażby dokonać krótkiego zbliżenia obcej rejestracji parkującego samochodu i wysiadającego z niego kierowcy, nie podejrzanego o nic. Wówczas – jeśli później coś złego się w okolicy zdarzy, mamy ułatwione zadanie, bo potencjalnego sprawcy możemy szukać wśród parkujących samochody, nawet jeśli popełnił to przestępstwo kilka ulic dalej, nie objętych monitoringiem. Chcielibyśmy po prostu uczulić osoby obsługujące monitoring na niektóre sytuacje, nawet w pierwszej chwili nie związane z potencjalnym przestępstwem. 

Sławomir Michalski
: – Widziałbym również potrzebę wykonania stałego łącza pomiędzy centrum monitoringu a oficerem dyżurnym naszej policji – wówczas informacja o jakimś zdarzeniu docierałaby do nas błyskawicznie, bo obecnie osoba obsługująca monitoring w takiej sytuacji dzwoni do nas – jak każdy – ze zwykłego telefonu na 997, a czasami na przykład oficer dyżurny w tym czasie przyjmuje zgłoszenie z innego aparatu i trzeba chwilę poczekać na połączenie. Już poczyniliśmy w tym zakresie pewne ustalenia ze Strażą Miejską i niebawem takie łącze powinno powstać. Reasumując – monitoring na pewno nie przeszkadza zwykłym ludziom. Co więcej – dzięki niemu poczucie bezpieczeństwa jest większe. Bardzo dobrze, że jest i należy go rozwijać. Cieszę się, że podobnego zdania są władze miasta z burmistrzem na czele.

Przypomnijmy również, gdzie rozmieszczone są kamery:
– budynek na rogu Rynku i ul. Wojska Polskiego (obejmująca zasięgiem: ul. Zamkową aż do zamku; ul. Wojska Polskiego; skwer przed ratuszem; skrzyżowanie ulic Staromiejskiej z Chrobrego);
– budynek na rogu Rynku i ul. Reja (obejmująca zasięgiem: ul. Młynarską; ul. Reja; ul. Mleczną; cały plac – postój taksówek; ul. Zamkową);
– sukiennice w ratuszu (obejmująca zasięgiem: ul. Jabłkową; ul. Dzierżonia; ul. Szopena; skwer przed ratuszem);
– ul. Długa – naprzeciw kościoła św. Mikołaja (obejmująca zasięgiem: place przed kościołem i Brzeskim Centrum Kultury; ul. Długą z obu stron);
– budynek na rogu ulic Staromiejskiej i Chrobrego (obejmująca zasięgiem: ul. Staromiejską; ul. Armii Krajowej wraz z rondem; ul. Chrobrego z obu stron);
– budynek na rogu ulic Długiej i Staromiejskiej (obejmująca zasięgiem: ul. Staromiejską z obu stron; ul. Długą z obu stron).

Sławomir Mordka
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Brzegu

Nie zapomnij udostępnić: