Organizacja ruchu w centrum miasta
Ostatnio w przestrzeni publicznej ponownie wybrzmiewa temat organizacji ruchu w centrum miasta, a w szczególności przy ul. Staromiejskiej. Poniżej tłumaczymy, jak wygląda stan faktyczny.
W części miast wybrane ulice w zabytkowym centrum pełnią rolę deptaków. Ruch pojazdów jest tam ograniczany do minimum, lokalizuje się ogródki gastronomiczne czy strefy odpoczynku. W Brzegu taką funkcję przejęła ulica Długa.
Od kilkunastu lat wjazd dla samochodów na tę ulicę jest ograniczony, a od co najmniej 2012 r. na ul. Długą nie mogą wjeżdżać pojazdy mieszkańców ul. Długiej czy Staromiejskiej.

Przy ul. Staromiejskiej ustawione są znaki ograniczające wjazd samochodem. Pierwszy z nich – na skrzyżowaniu z ul. Chopina i Rynek – informuje o możliwości dojazdu do ul. Kościelnej m.in. mieszkańcom budynków przyległych do podwórek przy ul. Kościelnej.
Drugi ze znaków – za skrzyżowaniem z ul. Kościelną – ogranicza wjazd pojazdów w dalszą cześć ul. Staromiejskiej i na ul. Długą wszystkim mieszkańcom, bez wyjątku. Dzięki niemu ruch pojazdów na ul. Długiej jest ograniczony do niezbędnego minimum. Należy wspomnieć, że droga ta znajduje się w strefie zamieszkania, w której piesi mogą poruszać się po jezdni. Sama ulica jest stosunkowo wąska, a dodatkowo widoczność ograniczają ustawiane ogródki gastronomiczne.
Jednocześnie, należy zaznaczyć, że zjazd z ul. Długiej na teren posesji Staromiejska 4-6, o którym toczy się dyskusja, nie jest zjazdem. Obniżony krawężnik w tym miejscu jest elementem sugerowanego przejścia dla pieszych i chodnika, a nie zjazdu. Fragment ten nie jest także wyróżniony inną nawierzchnią, co stosuje się przy wyznaczaniu zjazdów.

Należy przypomnieć, że zgodnie z przepisami jazda po chodniku jest zabroniona. Pomimo tego, na terenie przy skrzyżowaniu ul. Długiej i Władysława Jagiełły (zlokalizowanego przy przedmiotowym rzekomym zjeździe) parkowały samochody. W ten sposób łamały przepisy. I to wielokrotnie, na różne sposoby – niezastosowanie się do znaku B1 czy jazda po chodniku.
Na odcinku ul. Długiej, w pobliżu rzekomego „zjazdu”, o którym toczy się dyskusja, wyznaczone są miejsca, gdzie możliwy jest rozładunek towaru dla lokalnych przedsiębiorców, a od niedawna mieści się także sezonowy ogródek gastronomiczny – kolejny i nie ostatni na ulicy Długiej. 
Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której z jednej strony pozwalamy lokalnym przedsiębiorcom na ustawianie kolejnych ogródków gastronomicznych, a jednocześnie umożliwiamy większej liczbie pojazdów – np. mieszkańcom czy taksówkom – jazdę po deptaku, co zmniejszyłoby tym samym bezpieczeństwo pieszych korzystających z drogi.
Rozumiemy trudności, z jakimi wiąże się zamieszkanie w centrum miasta – utrudniony dojazd do lokali czy problemy z miejscami do parkowania. Przy podejmowaniu decyzji zawsze staramy się patrzeć na interesy różnych stron i znaleźć kompromis pomiędzy komfortem mieszkańców, bezpieczeństwem użytkowników ruchu, a rozwojem Brzegu, na którym nam wszystkim zależy.
Polecane artykuły w tej kategorii
Ogłoszenie Przewodniczącego Rady Miejskiej Brzegu
OGŁOSZENIE Uprzejmie zawiadamiam, że dnia 25 czerwca 2026 roku o godz. 9.00 w Sali Stropowej Ratusza w Brzegu odbędzie się XXXIII sesja Rady Miejskiej Brzegu kadencji 2024 – 2029 z...
Ogłoszenie Przewodniczącego Rady Miejskiej Brzegu
OGŁOSZENIE Uprzejmie zawiadamiam, że dnia 18 czerwca 2026 roku o godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej MOSiR w Brzegu ul. Sportowa odbędzie się XXXII sesja Rady Miejskiej Brzegu kadencji 2024 –...
Brzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. ul. Towarowa 6 w Brzegu ogłasza pierwszy ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej stanowiącej własność Brzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. w Brzegu
Brzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. ul. Towarowa 6 w Brzegu ogłasza pierwszy ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej stanowiącej...