Nowość dla przedsiębiorców w ZUS. Pionierskie rozwiązanie startuje w województwie opolskim
Opolski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako pierwszy w kraju wdraża nowe rozwiązanie, które ma na celu usprawnienie komunikacji z przedsiębiorcami i zapobieganie narastaniu zadłużenia z tytułu składek. Już w październiku opolski ZUS rozpocznie bieżące informowanie płatników o ewentualnych zaległościach w opłacaniu składek za pośrednictwem profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE/eZUS).
Opóźnienia w regulowaniu należności mogą wynikać m.in. z zatorów płatniczych, opóźnień w dostawach czy czasowych problemów z płynnością finansową. Celem nowego rozwiązania jest przekazanie płatnikom informacji o zadłużeniu w sposób szybki, precyzyjny i bez dodatkowych kosztów, jakie generują tradycyjne upomnienia.
– Upomnienia wysyłane do klientów wiążą się z kosztami, które obciążają przedsiębiorców. Chcemy to ograniczyć i informować naszych klientów o zadłużeniu wcześniej, w formie krótkiego powiadomienia zamieszczonego na profilu PUE/eZUS. Zależy nam, by przedsiębiorcy jak najszybciej uzyskali informację o zaległości, dlatego zachęcamy do regularnego logowania się na PUE/eZUS – wyjaśnia Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora do spraw dochodów w opolskim oddziale ZUS.
Nowe powiadomienia będą kierowane przede wszystkim do płatników, którzy posiadają zaległość za ostatni miesiąc rozliczeniowy i nie złożyli wniosku o rozłożenie należności na raty. Komunikat, który pojawi się na PUE/eZUS, będzie zawierał wszystkie kluczowe informacje: miesiąc, którego dotyczy zadłużenie, termin płatności, kwotę do opłacenia oraz indywidualny numer rachunku składkowego (NRS).
– Nasza informacja będzie precyzyjna i kompletna. Wskażemy, za jaki okres wystąpiła zaległość, jaka jest kwota do zapłaty oraz gdzie płatnik może sprawdzić saldo swojego konta w ZUS. Wierzymy, że takie rozwiązanie pomoże przedsiębiorcom w szybkim reagowaniu i sprawnej komunikacji z Zakładem – dodaje Elżbieta Kaczorowska-Rams.
W województwie opolskim jest obecnie ponad 60 tys. płatników składek – firm, pracodawców oraz osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Większość z nich terminowo reguluje należności wobec ZUS. Nowe rozwiązanie ma wesprzeć tych przedsiębiorców, którzy z przyczyn niezależnych od siebie napotkali czasowe trudności finansowe i potrzebują szybkiej informacji, by uniknąć narastania zadłużenia.
Polecane artykuły w tej kategorii
Ostrzeżenie przed upałem
Ogłoszenie Przewodniczącego Rady Miejskiej Brzegu
OGŁOSZENIE Uprzejmie zawiadamiam, że dnia 25 czerwca 2026 roku o godz. 9.00 w Sali Stropowej Ratusza w Brzegu odbędzie się XXXIII sesja Rady Miejskiej Brzegu kadencji 2024 – 2029 z...
Ogłoszenie Przewodniczącego Rady Miejskiej Brzegu
OGŁOSZENIE Uprzejmie zawiadamiam, że dnia 18 czerwca 2026 roku o godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej MOSiR w Brzegu ul. Sportowa odbędzie się XXXII sesja Rady Miejskiej Brzegu kadencji 2024 –...