Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 14 lipca, 2006 Tytuł artykułu

Powstaje model pomnika Jana Pawła II

Treść artykułu

We wtorek 4 lipca przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II w Brzegu, dzięki uprzejmości Przedsiębiorstwa PKS Brzeg, które sponsorowało wyjazd, udali się do Wierzbic, gdzie ma swoje atelier autor pomnika, pochodzący z Brzegu rzeźbiarz Jerzy Bokrzycki.

W niewielkim pomieszczeniu, dawnej stodole zaadaptowanej na pracownię rzeźbiarską, członkowie Komitetu obejrzeli monumentalną, wysoką na 3,5 m, sylwetkę przyszłego pomnika. W jej dolnej części widoczne były pręty zbrojeniowe, stanowiące konstrukcję figury, na którą artysta nałożył już ponad 750 kg plastycznej gliny. Głowa była jedynie zamarkowana siatką zbrojeniową i jeszcze nie obrzucona gliną. Bokrzycki przygotował także mniejszy gliniany model o wysokości 100 cm, w którym ukazał już wszystkie szczegóły przyszłego pomnika, a które niemożliwe były do pokazania na 30 centymetrowym bozzetto (szkicu), którego gipsowa replika stała obok. Szczególne wrażenie zrobiło na zebranych portretowe ujęcie Jana Pawła II, którego twarz stanowi bardzo wierne odwzorowanie wizerunku papieża, zwłaszcza z ostatnich latach jego życia. Zwrócono uwagę na niezwykły, pogodny, ciepły i optymistyczny uśmiech, który był charakterystyczny dla naszego Ojca Świętego.
Z tak przygotowanego modelu w skali 1:1 rzeźbiarz wykona gipsowy odlew, z którego zostanie przygotowana forma dla odlewnika. Zaawansowanie prac wskazuje, iż model pomnika Jana Pawła II zostanie wykonany w terminie. Odbiór gotowego modelu nastąpi 3 sierpnia 2006.
Apelujemy o wpłaty na konto Komitetu i kupno cegiełek, bo tylko dzięki naszej hojności może powstać brzeski pomnik Ojca Świętego. W tej chwili brakuje nam jeszcze dużo pieniędzy na wykonanie odlewu w brązie. Nie bądźmy obojętni na te inicjatywę.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II  

Nie zapomnij udostępnić: