Burmistrzyni Brzegu nagrodziła Twórców i Animatorów Kultury
W niedzielne popołudnie, podczas gali w Brzeskim Centrum Kultury poznaliśmy laureatów tegorocznych nagród Burmistrzyni Brzegu w dziedzinie twórczości artystycznej. Wyróżnione zostały osoby, których zaangażowanie i dokonania wpływają na rozwój kultury w naszym mieście. Po uroczystym wręczeniu nagród, zebrani mogli obejrzeć koncert pn. „Tribute to Freddie Mercury” w wykonaniu Grupy Artystycznej LOŻA. Za przygotowanie widowiska była odpowiedzialna Aleksandra Ofmańska-Kowalczyk.
Celem dorocznego wydarzenia jest nagrodzenie osób, których dokonania promują Gminę Brzeg i wpływają na rozwój kultury w naszej małej ojczyźnie. Laureatów wyróżnia przede wszystkim pasja, z którą oddają się pracy w reprezentowanych przez siebie dziedzinach. Nagroda Burmistrzyni Brzegu jest uhonorowaniem ich wieloletniej twórczości.
Burmistrzyni Brzegu wręczyła nagrody następującym osobom:
Marta Habrych w kategorii instruktor i animator kultury – pełni funkcję koordynatora Brzeskiego Centrum Seniora. W ramach swojej działalności realizuje wiele wydarzeń i imprez dla seniorów, integrując środowisko i podejmując starania, by rozbudzać i zaspokajać jego potrzeby kulturalne. Z inicjatywy Marty Habrych, w Brzegu są organizowane różnego rodzaju wydarzenia, koncerty, spotkania, warsztaty, a także Brzeskie Senioralia – czyli gala skierowana do seniorów i ich twórczości.
- Klub Integracji Twórczych Stowarzyszenie Żywych Poetów w kategorii zespół twórców lub wykonawców za całokształt działalności – nagroda z inicjatywy Burmistrzyni Brzegu. Stowarzyszenie funkcjonuje od ponad 30 lat, a jego głównym zadaniem jest promowanie czytelnictwa, literatury i innych działań artystycznych oraz angażowanie lokalnego społeczeństwa w działania związane z szeroko pojętą kulturą. Od 25 lat Stowarzyszenie organizuje festiwal literacki Syfon, który każdego roku przyciąga do Brzegu miłośników literatury.
- Panowie Marcin Wrzeciono i Walerian Twardzik w kategorii zespół twórców lub wykonawców – nagroda z inicjatywy Burmistrzyni Brzegu. Pan Walerian jest związany z Brzegiem od 60 lat. W 2016 roku założył, wraz z córką, Fundację Pamięci Historycznej Ziemi Brzeskiej, której celem stała się działalność wydawnicza o tematyce historycznej. Realizacja tych zamierzeń doprowadziła do wydania kilku pozycji, które przyczyniają się do poszerzenia wiedzy lokalnej społeczności z zakresu historii naszego miasta. Pan Marcin dorastał w Brzegu, ale w 1981 roku wyjechał do Niemiec. Zainteresowanie historią, które zawsze przejawiał oraz sentyment do rodzinnego miasta zaowocowały publikacjami historycznymi na temat Brzegu. Dzięki biegłej znajomości języka niemieckiego, a także umiejętności odczytywania dawnych krojów pism, odkrywa w archiwalnych dokumentach tajemnice z zamierzchłych dziejów Brzegu. Jest autorem kilku książek o tej tematyce. Współpracuje z innymi autorami publikacji o Brzegu, wspiera ich w tłumaczeniach oraz chętnie przekazuje posiadane informacje i materiały. Walerian Twardzik wydał cztery książki, których autorem jest Marcin Wrzeciono.
- Państwo Dorota i Wojciech Toporowscy w kategorii zespół twórców lub wykonawców – od 30 lat organizowali i prowadzili Festiwal Piosenki Angielskiej w Brzegu. Dzięki nim konkurs stał się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie, przyciągającym co roku utalentowanych artystów oraz liczne grono znanych postaci ze świata muzyki. Od momentu powstania Festiwal Piosenki Angielskiej stanowił platformę do odkrywania i promowania młodych talentów. Wielu uczestników konkursu osiągnęło później znaczące sukcesu na krajowej i międzynarodowej scenie muzycznej.
- Jacek Ochmański w kategorii twórca lub wykonawca indywidualny za całokształt działalności – rozpoczął swoją przygodę ze sceną i kulturą w trakcie nauki w szkole średniej, gdzie założył zespół „Times”. Na przełomie lat 1979-1980 założył wspólnie z kolegami zespół „Reanimacja względna r”, z którą koncertował w całej Polsce. W latach następnych objął stanowisko instruktora w Domu Kultury w Leśnicy Opolskiej. Następnie wrócił do Brzegu, gdzie został zatrudniony jako nauczyciel muzyki w PSP nr 1. Wspólnie z Małgorzatą Rutowicz założył Zespół Stylizowanych Tańców Ludowych „Piast”. Jacek Ochmański założył i prowadził również grupę teatru tańca „EX Tempore”, Teatr Muzyczny „Loża”, grupę „Pompa-dour”. Jest także instruktorem i prowadzącym grupę zrzeszającą śpiewających seniorów „Leśne Echo”. W 2013 roku objął fotel Dyrektora w Brzeskim Centrum Kultury i pełni tę funkcję do dziś.
- Zespół ADHD pod kierownictwem Pauliny Rutowicz w kategorii zespół twórców lub wykonawców – od kilkunastu lat funkcjonuje w BCK. Członkami zespołu jest młodzież zainteresowana rozwijaniem swoich umiejętności tanecznych. Grupa z inicjatywy instruktorki przygotowuje i wykonuje spektakle taneczne, które są artystyczną wizytówką Brzeskiego Centrum Kultury. Zespół produkuje profesjonalne spektakle teatru tańca. Członkowie grupy to artyści, indywidualności sceniczne, którzy są otwarci na przekraczanie kolejnych granic, zdobywanie szczytów i podejmowanie wyzwań. Zespół przez lata swojej działalności zdobył wiele nagród i wyróżnień.
- Zespół wokalny CODA pod kierownictwem Przemysława Ślęzaka w kategorii zespół twórców lub wykonawców – został założony w 2012 roku, a od 2023 roku funkcjonuje w Brzeskim Centrum Kultury. Grupa zajmuje się przygotowywaniem i prezentowaniem koncertów tematycznych. Zespół ma na swoim koncie wiele występów i artystycznych realizacji. Przemysław Ślęzak – instruktor tworzy własne aranżacje wokalne, pisze utwory i jest pomysłodawcą wszystkich idei artystycznych zespołu. Grupa przygotowuje wiele programów okolicznościowych podczas imprez miejskich, angażuje się w życie artystyczne miasta, promuje Brzeg i BCK na arenie polskiej i zagranicznej.
- Zespół realizatorów – Krzysztof Kowalczyk i Robert Stępień w kategorii zespół twórców lub wykonawców. Krzysztof Kowalczyk związany z BCK od 2022 roku. Odpowiedzialny za projektowanie i budowanie scenografii, a także projektowanie i realizowanie oświetlenia. Dzięki jego pracy wszystkie realizowane koncerty i spektakle mają wyjątkowy charakter, oprawę i profesjonalny wygląd i formę. Robert Stępień związany z BCK od 10 lat. Odpowiedzialny za realizację dźwięku, produkcję materiałów muzycznych, udźwiękowienie spektakli i wydarzeń, a także produkcję, projektowanie i tworzenie wizualizacji i animacji scenicznych. Jego praca stanowi nieoceniony i niezbędny element każdego wydarzenia. Obaj kandydaci są wsparciem dla wszystkich instruktorów, reżyserów i realizatorów. Ich zadaniem jest realizacja dźwiękowo-oświetleniowa wydarzeń, które odbywają się w BCK, a także poza siedzibą główną – wszędzie tam, gdzie BCK organizuje imprezy.
Polecane artykuły w tej kategorii
14 października – Dzień Edukacji Narodowej
Historia Twierdzy Brzeg
Za nami spotkanie z Marcinem Wrzeciono - byłym mieszkańcem Brzegu, który nigdy nie zapomniał o swojej małej ojczyźnie i wciąż pasjonuje się przeszłością miasta. Autor, podczas spotkania...
Marsz Różowej Wstążki z Czarnym Wąsem
Jak co roku, brzeżanie przeszli ulicami miasta, aby wspólnie poprzeć wszelkie działania profilaktyczne dotyczące chorób nowotworowych. Celem Marszu jest zachęcenie do regularnych badań oraz...