Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 17 września, 2024 Tytuł artykułu

Powiat brzeski objęty stanem klęski żywiołowej

Treść artykułu

Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu szef MSWiA poinformował, że premier Donald Tusk podjął decyzję o rozszerzeniu zakresu terytorialnego rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej i w woj. opolskim objęto nim między innymi powiat brzeski.

Dzisiaj (17.09) w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska oraz m.in. wicepremiera, szefa MON Włodzimierza Kosiniaka-Kamysza oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka.

Co dzieje się po wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej?

Stan klęski żywiołowej jest jednym ze stanów nadzwyczajnych. Wprowadza go Rada Ministrów na wniosek wojewody lub z własnej inicjatywy, jeśli sytuacja w kraju tego wymaga. Wprowadza się go na okres nie dłuższy niż 30 dni, a jeśli konieczne jest wydłużenie, to decyduje o tym Sejm. Celem rozporządzenie jest zapobieganie skutkom katastrof naturalnych, jeżeli siły i środki państwa są niewystarczające. Uprawnienia władz się zwiększają, natomiast prawa obywateli zmniejszają.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej jest bardzo ważne dla naszego powiatu, ponieważ ułatwia szybsze przywrócenie normalnego funkcjonowania i możliwość skorzystania z dofinansowania lub bezzwrotnej pomocy finansowej. Decyzja rządu usprawni wszelkiego rodzaju działania, szczególnie przy usuwaniu skutków powodzi i przyśpieszy również dostarczanie pomocy materialnej potrzebującym.

W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszczalne są także ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela:

1) obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń;

2) nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów;

3) nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;

4) nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się.

Nie zapomnij udostępnić: