Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 4 września, 2024 Tytuł artykułu

Terapia uzależnień w Brzegu – rozmowa z Alicją Kiełbik-Pabian, certyfikowaną psychoterapeutką uzależnień

Treść artykułu

Rozmowa z Alicją Kiełbik-Pabian-certyfikowaną psychoterapeutką uzależnień i certyfikowaną psychoterapeutką Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, współkierującą Poradnią Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia w Brzegu, działającej przy ul. Herberta 3A.

Na jakich zasadach działa współkierowana przez panią Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia? Kto może skorzystać z oferty poradni?

Z oferty poradni mogą korzystać osoby pełnoletnie uzależnione od alkoholu, a także osoby z krzyżowym uzależnieniem (alkohol plus narkotyki, alkohol plus hazard). Poradnia oferuje również wsparcie osobom współuzależnionym, czyli partnerkom i partnerom osób uzależnionych.

Czy do poradni potrzebne jest skierowanie?

Nie, nie potrzeba żadnego skierowania.

A co z osobami, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego?

Też mogą się nieodpłatnie leczyć, nawet bez ubezpieczenia. Wynika to z ustawy o lecznictwie odwykowym i dotyczy zarówno osób uzależnionych, jak i współuzależnionych.

Jak można umówić się na spotkanie?

Nie mamy w naszej poradni takiej klasycznej rejestracji, w związku z tym najprościej jest się umówić poprzez napisanie sms na nr 669-524-578. Można też korzystać z telefonu stacjonarnego 77 404 50 52, ewentualnie przyjść osobiście. Najlepiej kilka minut przed pełną godziną (pomiędzy sesjami terapeutycznymi). Jednak najwygodniej będzie wysłać sms.

Jakiej treści powinien być ten sms?

Może być np. „Jestem osobą uzależnioną, chcę się umówić na spotkanie, imię i nazwisko” albo „Mam męża alkoholika, chcę się spotkać z terapeutą” i już. I wówczas my tej osobie odpisujemy, że została zapisana do kolejki osób oczekujących. Jak terapeuta ma wolny termin, to oddzwaniamy, aby umówić spotkanie.

Jak długo czeka się na wizytę?

Trudno powiedzieć, bo to zależy od kilku czynników. Mogą być to dwa tygodnie, a może być i dwa miesiące lub dłużej. Wiele zależy od tego, jakim czasem dysponuje osoba chętna na terapię. Jeśli może przyjść w pierwszej części dnia-od rana do godziny 15 – to są większe szanse na szybki termin. Godziny popołudniowe bardzo często są zajęte i trzeba na nie długo czekać.

Jakie formy terapii są możliwe w brzeskiej poradni?

Mamy terapię grupową i terapię indywidualną. Jeśli zgłasza się ktoś z podejrzeniem uzależnienia, to pierwsze trzy konsultacje (a czasem nawet więcej) są spotkaniami indywidualnymi. Jeśli osoba uzależniona deklaruje, że chce się leczyć, to wtedy omawiamy i podpisujemy kontrakt. Następny etap to jest równolegle terapia grupowa i indywidualna. W przypadku osoby uzależnionej taka sytuacja (równolegle terapia grupowa i indywidualna) trwa mniej więcej przez pierwszy rok. Po tym czasie, jeśli leczenie przebiega pomyślnie, ustalamy wspólnie w zespole terapeutycznym oraz razem z pacjentem, jaka dalsza forma terapii będzie najodpowiedniejsza. Mamy tu różne możliwości wyboru. Osoby współuzależnione również mogą korzystać z przeznaczonej dla nich terapii grupowej oraz sesji indywidualnych.

Z tego, co rozumiem, poradnia w Brzegu zapewnia długotrwałą i kompleksową pomoc osobom uzależnionym oraz współuzależnionym?

Tak, jest to opieka terapeutyczna wielomiesięczna, a nawet wieloletnia. W poradni patrzymy całościowo na człowieka. Równolegle zajmujemy się uzależnieniem, ale też sięgamy głębiej, zajmując się przyczynami trudności. Oczywiście nie od razu, krok po kroku, wtedy kiedy pacjent jest na to gotowy.

Czy w poradni sesje indywidualne są możliwe on-line?

Takie rozwiązanie jest możliwe. Najchętniej spotykamy się z pacjentami osobiście, ale gdy jest taka konieczność i potrzeba to możliwe są też indywidualne sesje zdalne.

Czy możliwe są konsultacje z lekarzem psychiatrą w ramach pomocy w poradni?

Są niezbędne. Powodem jest to, że często pacjenci wymagają także farmakoterapii. Jest to szczególnie ważne, gdy oprócz uzależnienia pacjent zmaga się z depresją, lękiem, bezsennością itp. W takich sytuacjach bardzo często konieczne jest włączenie leków.

Co z osobami niepełnoletnimi?

W przypadku problemów z uzależnieniem u osoby niepełnoletniej zachęcamy do kontaktu z Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Opolu przy ul. Głogowskiej 25b. Tam działa poradnia uzależnień dla dzieci i młodzieży.

Nie zapomnij udostępnić: