#3 Ekologicznie znaczy logicznie. Jak prawidłowo segregować metale i tworzywa sztuczne?
Na świecie istnieje kilkadziesiąt rodzajów tworzyw sztucznych. Stanowią największą grupę produkowanych przez nas odpadów. Można wykorzystać je ponownie jako surowiec wtórny. Aby jednak z tworzyw sztucznych i metali powstały nowe przedmioty, niezbędna jest wiedza w tym zakresie. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą nam właściwie segregować ten rodzaj odpadów.
W zabudowie jednorodzinnej metale i tworzywa sztuczne wrzucamy do worków koloru żółtego, a w zabudowie wielorodzinnej metale i tworzywa sztuczne wrzucamy do pojemnika koloru żółtego.
Metale ze względów logistycznych zbierane są łącznie z tworzywami sztucznymi. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić koszty przejazdu śmieciarki po wybraną frakcję odpadów, natomiast oddzielanie metali od tworzyw sztucznych jest technicznie proste.
Na co dzień do żółtego pojemnika wrzucamy przede wszystkim plastikowe i foliowe opakowania po produktach spożywczych, również olejach jadalnych czy oliwach – powinny być opróżnione! Butelki i inne opakowania muszą być natomiast zgniecione.
W pojemniku na metale i tworzywa sztuczne mogą się znaleźć:
- czyste foliowe torebki,
- kartony po mleku i napojach,
- plastikowe nakrętki,
- plastikowe butelki po napojach, środkach czystości i
kosmetykach, - czyste opakowania metalowe,
- puszki po napojach, art. spożywczych i karmie dla
zwierząt, - zabawki plastikowe (nie elektryczne ani nie elektroniczne, bez baterii),
- metalowe zakrętki.
Do żółtych kontenerów nie wrzucamy:
- opakowań z zawartością,
- puszek po farbach lub lakierach,
- opakowań po środkach owadobójczych i chwastobójczych,
- ubrań i opakowań z tekstyliów.
Polecane artykuły w tej kategorii
Bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku od 45 do 75 lat. Sprawdź gdzie można wykonać badanie
Badanie skierowane jest do kobiet w wieku od 45 do 74 lat: - co 24 miesiące, jeśli nie miały zdiagnozowanej wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej w piersi - co 12 miesięcy, jeśli...
Wykaz nieruchomości przeznaczonej do zbycia w trybie bezprzetargowym, poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu Spółki z o.o.
Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży -Wrocławska...
Kolejny rok programu „SMOK” w Brzegu
W środę, 11 grudnia 2024 r. w hali sportowej przy ulicy Oławskiej 2 Burmistrzyni Brzegu Violetta Jaskólska - Palus przekazała stroje treningowe ufundowane przez Gminę Brzeg dla dzieci...