Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 11 lutego, 2024 Tytuł artykułu

84. rocznica deportacji Polaków na Sybir

Treść artykułu

W nocy, z 9 na 10 lutego 1940 roku, rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Około 140 tysięcy obywateli polskich, w przerażających warunkach, zostało wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Dziś, 11 lutego 2024 roku, w kościele pw. św. Mikołaja w Brzegu odprawiona została uroczysta msza święta w intencji 84. rocznicy zesłania Polaków na Sybir, w której uczestniczył Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu.

Pierwsza wywózka miała na celu osłabienie polskości na Kresach. Objęła głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów czy wojskowych i była największa oraz najbardziej tragiczna pod względem ofiar. Wiele osób zmarło jeszcze w czasie transportu – z wyczerpania, głodu i zimna. Ci, którzy przeżyli tę gehennę i wrócili w rodzinne strony, nigdy nie zapomnieli o złożeniu hołdu ofiarom.

Msza Święta była sprawowana również z okazji 82. rocznicy powołania Armii Krajowej. Dokładnie 14 lutego 1942 roku – Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w AK. Podziemne wojsko, będące fenomenem w okupowanej przez Niemców Europie, skupiło w sobie niemal całą patriotycznie nastawioną część narodu polskiego.

Uroczystość została zorganizowana przez brzeskie Koło Terenowe Związku Sybiraków oraz Światowy Związek Żołnierzy AK. W nabożeństwie wzięli także udział m.in. Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz, Pani Janina Góral – Prezes Koła Terenowego Związku Sybiraków w Powiecie Brzeskim oraz Pan Janusz Żebrowski – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków na Opolszczyźnie. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary tamtych tragicznych wydarzeń.

Nie zapomnij udostępnić: