Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 14 grudnia, 2023 Tytuł artykułu

Szeregowy Wojtek Miś

Treść artykułu

Uczniowie brzeskich szkół podstawowych po raz kolejny mieli możliwość zapoznania się z dziejami Polaków wywiezionych z terenów okupowanych przez Związek Sowiecki. Odwołujący się do realiów II Wojny Światowej Miś Wojtek powrócił dzisiaj, 14 grudnia 2023 roku, do Przystanku Historia w Brzegu, tym razem w edukacyjnej grze planszowej. Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki współpracy Gminy Brzeg z IPN we Wrocławiu, a oficjalnie otworzył je Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu.

Na wstępie dzieci obejrzały film opowiadający historię Misia Wojtka, a następnie rozpoczęły zmagania z grą planszową.
Gra rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, kiedy tysiące polskich rodzin zostało wywiezionych pociągami w głąb Rosji. Uczestnicy zabawy dowiedzieli się również, że polscy żołnierze i cywile, pod wodzą gen. Władysława Andersa wsparli siły brytyjskie w walce z Niemcami, kupili małego niedźwiadka, któremu nadali imię Wojtek i wcielili go do armii. W grze, podążając śladami żołnierzy zbierane są pamiątki związane z ich losami. Kto zbierze ich najwięcej, wygrywa.

Ta wyjątkowa planszówka edukacyjna, wymyślona przez uczennice wrocławskiej szkoły podstawowej i wydana przez IPN, wzbudziła niemałe emocje wśród dzieci biorących udział w wydarzeniu.

Nie zapomnij udostępnić: