Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 7 listopada, 2023 Tytuł artykułu

W Brzegu są najniższe podatki! Jesteśmy bardzo tanim miastem – takie są fakty!

Treść artykułu

Na początku listopada media obiegła informacja o możliwych podwyżkach podatków i opłat lokalnych w 2024 roku. News podany przez portal money.pl cieszył się ogromną popularnością i dotarł do szerokiego grona odbiorców. W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się informacje o planowanych podwyżkach podatku od nieruchomości do wysokości maksymalnych wartości dopuszczonych przez Ministerstwo Finansów. Czy rzeczywistość podwyżkowa dotknie także mieszkańców Brzegu? Spieszymy z odpowiedzią! Sytuację opisuje poniższa tabela.

 

 

Z w/w informacji wynika, że w Gminie Brzeg wysokość podatków i opłat lokalnych, poza podatkiem rolnym i leśnym (płaconym przez niewielu podatników), będzie w 2024 r. znacznie niższa nie tylko od maksymalnych stawek dopuszczonych w 2024 r., ale również sporo niższa od maksymalnych stawek obowiązujących w 2023 r. Stawki w Gminie Brzeg w 2024 r. pozostaną na niezmienionym od 2022 r. poziomie. Należy również wspomnieć, że w Gminie Brzeg nigdy nie wprowadzono podatku od psów (który funkcjonuje m.in. w sąsiedniej Gminie Lewin Brzeski), a od maja 2022 r. została zlikwidowana opłata targowa.

Warto także zauważyć, że od 2015 r. nie funkcjonuje w mieście płatna strefa parkowania. Nie przewiduje się jej wprowadzenia również w roku 2024. Na niezmienionym poziomie, 25 zł od osoby, pozostanie kwota podatku śmieciowego. Mimo stopniowych podwyżek na instalacji komunalnej w Gać, Gminie Brzeg uda się w przyszłym roku utrzymać stawkę na tym samym poziomie, bez dopłaty z budżetu gminy. Oznacza to, że system gospodarki odpadami w Brzegu wciąż będzie się bilansował, a opłaty śmieciowe pozostaną na najniższym w Powiecie Brzeskim poziomie, co obrazuje poniższa tabela. Na wysokość tej stawki wpływ ma również stosunkowo niska stawka za wywóz, którą oferuje Zakład Higieny Komunalnej oraz nienajgorsza, na tle innych gmin, segregacja odpadów wśród mieszkańców.

 

Nie zapomnij udostępnić: