Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 21 października, 2023 Tytuł artykułu

Dni Kultury Kresowej w Brzegu

Treść artykułu

Trwający weekend 21-22 października 2023 r. jest w Brzegu świętem Kresowiaków. Dwudniowa impreza, zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, odbywa się pod honorowym patronatem Jerzego Wrębiaka – Burmistrza Brzegu.

Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę, 21 października 2023 roku na Małej Scenie Brzeskiego Centrum Kultury. O godzinie 13:00 nastąpiło uroczyste otwarcie obchodów. Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich, pani Alicja Heflich podziękowała wszystkim za przybycie na pierwszy dzień uroczystości, a także pamięć o Kresowiakach i pomoc w zorganizowaniu dwudniowego Święta. Głos zabrał również Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu, który podkreślił, że kultura kresów to nieodłączna część nie tylko historii, ale także naszej tożsamości narodowej. Następnie zaprezentowano film pt. „30-lecie Sztandaru” i wysłuchano koncertu Jana Sowy oraz Anety Staniszewskiej. W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. Ksiądz Dziekan Adam Czternastek, Przewodniczący brzeskiego oddziału NSZZ Solidarność – Kazimierz Kozłowski i Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków na Opolszczyźnie – Janusz Żebrowski.

W niedzielę, 22 października 2023 roku, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego o godzinie 13:00 odprawiona zostanie natomiast uroczysta msza święta w intencji Kresowiaków. Uroczystość będzie połączona z 39. rocznicą mordu bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Po mszy świętej nastąpi złożenie kwiatów pod obeliskiem na Placu Zamkowym.

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich. Uroczystość jest współfinansowana przez Gminę Brzeg.

Nie zapomnij udostępnić: