Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 16 października, 2023 Tytuł artykułu

Przy takich dziewczynach nie można się było bać…

Treść artykułu

Podaje się, że w Powstaniu Warszawskim walczyło ich od ok. 12 do nawet 22 tysięcy. Pełniły funkcje m.in. łączniczek czy sanitariuszek, jak również walczyły z bronią w ręku. W 1944 roku do walki przystąpiło ok. 7 tysięcy kobiet należących do Wojskowej Służby Kobiet, dowodzonej przez Marię Wittek ps. „Mira”. Inne wstępowały do Powstania spontanicznie. Odznaczały się ogromną odwagą i determinacją. 16 października 2023 roku w brzeskim Przystanku Historia zorganizowano prelekcję dla młodzieży dotyczącą kobiet w Powstaniu Warszawskim. W wydarzeniu wziął udział Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu.

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Kobiety uczestniczyły w konspiracji długo przed wybuchem Powstania, więc ich udział w tym zrywie był czymś naturalnym. W służbie sanitarnej stanowiły ok. 80% personelu, ale służyły też jako łączniczki i trafiały na pierwszą linię frontu. Szacuje się, że walczyło wówczas ok. 22 tysiące kobiet.

W Przystanku Historia w brzeskim ratuszu odbywają się dzisiaj prelekcje dla młodzieży ze szkół podstawowych, połączone z projekcją filmu i wystawą tematyczną. Uczniowie mają okazję wysłuchać historii o niespotykanej determinacji kobiet, które walczyły o wolność, rodzinę i swoje ukochane miasto. Wydarzenie, zorganizowane we współpracy Gminy Brzeg z IPN Wrocław, oficjalnie otworzył Burmistrz Jerzy Wrębiak.

 

 

 

Nie zapomnij udostępnić: