Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 8 września, 2023 Tytuł artykułu

Narodowe Czytanie 2023 w Brzegu

Treść artykułu

Za nami kolejny, już 12. finał akcji „Narodowe Czytanie” pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dziś, 8 września 2023 r. w Brzeskim Centrum Seniora odbyło się uroczyste czytanie utworu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W wydarzeniu, w imieniu Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka, uczestniczył Zastępca Burmistrza – Tomasz Filipkowski.

„Nad Niemnem” jest najbardziej znaną powieścią Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Jest to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Brzeski finał „Narodowego Czytania” odbył się w Brzeskim Centrum Seniora. Wydarzenie rozpoczął Zastępca Burmistrza Brzegu Tomasz Filipkowski, który odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie, wspólnie z uczniami brzeskich szkół odczytano fragmenty utworu „Nad Niemnem”. Nie brakowało też innych wrażeń artystycznych – zebrani podziwiali występ taneczny dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 oraz koncert „Duetu Apasjonata”, a także tworzyli wianki i bukiety z polnych kwiatów.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Celem tego wyjątkowego wydarzenia jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.

Nie zapomnij udostępnić: