Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 8 września, 2023 Tytuł artykułu

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Treść artykułu

Miejsca publiczne, przeznaczone do aktywnego wypoczynku cieszą się dużym zainteresowaniem. Na przestrzeni ostatnich 9 lat w Brzegu powstało kilka siłowni plenerowych i innych obiektów sprawnościowych. Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu podkreśla, że umożliwienie mieszkańcom ćwiczeń na świeżym powietrzu ma znaczący wpływ na stan zdrowia społeczeństwa.  

„PZU Trasa Zdrowia” to mini kompleks rekreacyjno – sportowy, przystosowany do bezpiecznego uprawiania ćwiczeń, którego centralnym elementem jest wytyczona, oznakowana i wyposażona w proste instalacje treningowe ścieżka. Trasa o długości 2,5 km umożliwia aktywność w dyscyplinach takich jak: bieganie, nordic walking, spacery czy nawet narty biegowe i prowadzi po istniejących alejkach gruntowych i asfaltowych w Parku Wolności. Jest to pętla na obszarze leśno-parkowym. Elementami trasy są: duża tablica startowa z regulaminem, mapą i numerami alarmowymi, 9 instalacji treningowych wraz z tablicami informacyjnymi, drążkami itp. (zawierającymi propozycje ćwiczeń dla dzieci, dorosłych i seniorów), duży kierunkowskaz wielofunkcyjny oraz dwa mniejsze kierunkowskazy.

Budowa tego kompleksu, zlokalizowanego na terenie Parku Wolności w Brzegu miała miejsce w 2015 roku. Urządzenia stanowiące wyposażenie Tras Zdrowia ufundowane zostały ze środków PZU w wysokości 34.500,00 zł.

W 2015 roku wybudowano również siłownię zewnętrzną na terenie Parku Ptasiego. W jej skład wchodzą urządzenia typu: biegacz, prasa nożna  + wioślarz, wyciąg górny + wyciskanie siedząc, twister + wahadło, orbitrek.

Pod urządzeniami, w strefie bezpieczeństwa wybudowana została nawierzchnia z kostki betonowej typu polbruk o powierzchni 102 mzapewniająca właściwe użytkowanie sprzętu. Teren wyposażono w regulamin siłowni zewnętrznej oraz stojaki na rowery. Łączna wartość inwestycji wyniosła 52.953,20 zł.

Kolejna siłownia powstała na terenie Parku Chrobrego w 2018 roku w ramach projektu pn. Przebudowa amfiteatru miejskiego wraz z rewaloryzacją Parku im. Bolesława Chrobrego w Brzegu, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020,  działanie 10.2 Inwestycje wynikające z Lokalnych Planów Rewitalizacji. Siłownię stanowią następujące urządzenia: biegacz i orbitrek, wyciąg górny i wyciskanie siedząc, wahadło i twister, wioślarz i prasa nożna, drabinka i podciąg nóg. Inwestycja kosztowała 72.056,40 zł.

Siłownie plenerowe w ostatnich latach powstawały również na terenach szkoły, w ramach modernizacji boisk i obiektów lekkoatletycznych. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzegu zyskała takie obiekty w swoich dwóch budynkach: przy ulicy Bohaterów Monte Cassino (cały obiekt został otwarty w 2017 roku, łączna wartość całego zadania to 1 300 000 zł) oraz przy ulicy Chrobrego (otwarcie boiska wraz z siłowniami nastąpiło w 2020 roku, całkowity koszt inwestycji to 2 147 000 zł).

Każda siłownia zewnętrzna oraz urządzenia treningowe podlegają bieżącej konserwacji, corocznym przeglądom oraz regularnym kontrolom. Bieżąca konserwacja obiektów obejmuje: uzupełnianie, remonty i budowę nowych nawierzchni bezpiecznych pod urządzeniami, wymianę, remonty urządzeń oraz towarzyszących im elementów małej architektury.

Nie zapomnij udostępnić: