Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 30 lipca, 2023 Tytuł artykułu

79. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

Treść artykułu

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego i było jedną z największych akcji zbrojnych podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. W niedzielę, 3o lipca 2023 r., w kościele p.w. św. Mikołaja w Brzegu odbyła się uroczysta msza święta, upamiętniająca 79. rocznicę wybuchu Powstania, w której, w imieniu Jerzego Wrębiaka – Burmistrza Brzegu, wzięła udział Kierownik Biura Oświaty Elżbieta Ochmańska – Jurkowska.

Podczas mszy obecne były również poczty sztandarowe oraz delegacje organizacji kombatanckich i społecznych. Po nabożeństwie, pod tablicą upamiętniającą Armię Krajową złożono wiązanki kwiatów. Głównymi organizatorami uroczystości byli członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK.

1 sierpnia 1944 r. SS-Reichsführer Heinrich Himmler, powołując się na dyspozycję Hitlera, wydał rozkaz zniszczenia miasta i wyniszczenia ludności cywilnej Warszawy. Działania AK miały miejsce w ramach akcji „Burza”, a walki w stolicy trwały 63 dni.

Nie zapomnij udostępnić: