Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 11 lipca, 2023 Tytuł artykułu

Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary!

Treść artykułu

11 lipca 1943 roku był jednym z najtragiczniejszych dni II Wojny Światowej. W wyniku zbrodniczych działań nacjonalistów ukraińskich, zginęły dziesiątki tysięcy mieszkańców Kresów Południowo – Wschodnich. 11 lipca 2023 roku, na Placu Obrońców Przebraża w Niemodlinie miały miejsce uroczystości związane z 80. rocznicą ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach II Rzeczypospolitej, w których wziął udział Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu.

Obchody rozpoczęły się mszą święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niemodlinie. Następnie, uczestnicy przenieśli się na Plac Obrońców Przebraża – niezwykle symboliczne miejsce, przypominające o heroicznej walce mieszkańców tej wsi, ocalałej z rzezi. Tam, pod pomnikiem Ludwika Malinowskiego czczono pamięć ofiar i oddawano im hołd, składając wiązanki kwiatów.

Pamięć o ofiarach ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej, zamieszkującej Kresy Południowo – Wschodnie jest dla mnie szczególnie ważna. Nie sposób bowiem zaprzeczyć wyjątkowym powiązaniom Brzegu z terenami dawnych Kresów II Rzeczypospolitej. Wielu brzeżan ma kresowe korzenie, zatem leży mi na sercu dbałość o zachowanie spuścizny Kresów, ale i pamięć o ofiarach tych tragicznych wydarzeń, które miały miejsce przed osiemdziesięcioma laty – mówił Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

 

Nie zapomnij udostępnić: