Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 5 lipca, 2023 Tytuł artykułu

Rzeźba „Pijącej dziewczyny” ponownie zdobi Park Centralny

Treść artykułu

Rzeźba „Pijącej dziewczyny” z początku XX wieku została utracona w wyniku II Wojny Światowej. Dziś, 5 lipca 2023 roku ponownie stanęła w Parku Centralnym im. J. Czajkowskiego, aby znowu zdobić miejskie planty. Odtworzona została z inicjatywy Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka, przy współudziale spółek miejskich: Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Zakładu Higieny Komunalnej w Brzegu z okazji jubileuszu 30-lecia spółek.

Rzeźba „Pijącej dziewczyny” obok „Chłopca z łabędziem” była w dawnym Brzegu bardzo popularną ozdobą miejskiego parku. Jej twórcą był wiedeński rzeźbiarz Victor Heinrich Seifert, zaś fundatorem – brzeski fabrykant i radny miejski Otto Haake, który ufundował również pawilon widokowy w parku Peppela. Rzeźba zaginęła w 1945 roku – najprawdopodobniej została skradziona lub zniszczona. Dziś, z inicjatywy Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka znów możemy podziwiać jej piękno!

– Cieszę się, że tak wspaniała rzeźba ponownie stanęła w Parku Centralnym. Przypomina nam o długich tradycjach naszego miasta. Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że warto było podjąć starania o jej odbudowę. Mam nadzieję, że będzie cieszyła oczy spacerujących po parku brzeżan. Dziękuję Prezesom Zakładu Higieny Komunalnej oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji za współudział przy jej odtworzeniu – mówił Burmistrz Jerzy Wrębiak.

Po zakończeniu ceremonii wszyscy zaproszeni goście udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na drobny poczęstunek. Była to również świetna okazja, by pochwalić się jej nowoczesnym, wyremontowanym wnętrzem.

Zachęcamy wszystkich brzeżan do odwiedzin Parku Centralnego i podziwiania rzeźby!

 

Nie zapomnij udostępnić: