Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 18 maja, 2023 Tytuł artykułu

Wartościowo i sportowo w Ósemce

Treść artykułu

17 maja 2023 r. w PSP nr 8 w Brzegu odbyło się Święto Wartości w ramach realizacji przez szkołę 3-letniego programu Model Wartościowych Szkół. W uroczystości uczestniczyli: Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, zastępca Burmistrza Tomasz Filipkowski, Radny Rady Miejskiej – pan Dariusz Socha, kierownik Biura Oświaty – pani Elżbieta Ochmańska-Jurkowska, prezes ZNP O/Brzeg – pani Renata Stec. Burmistrz Brzegu – Jerzy Wrębiak w swoim wystąpieniu zachęcał wszystkich do aktywnego spędzania czasu wolnego, uprawiania sportu, który ma wpływ na nasze zdrowie, kondycję, hartuje charakter, uczy wytrzymałości, pokonywania trudności, przezwyciężania własnej słabości. Następnie dokonał oficjalnego otwarcia XVIII Olimpiady Integracyjnej, podkreślając, że dzisiaj wszyscy są zwycięzcami, bo liczy się nie rywalizacja, a przede wszystkim dobra zabawa.

Na uroczystość o charakterze lokalnym dyrektor szkoły Lucyna Bończak zaprosiła 90 uczestników, którzy w 10-osobowych drużynach reprezentowali poszczególne brzeskie szkoły podstawowe, Zespół Szkół Specjalnych w Brzegu, Publiczne Przedszkole nr 7 Integracyjne, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzegu oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej z Lewina Brzeskiego. Jako szkoła z oddziałami integracyjnymi, kształcąca uczniów o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności, promujemy ideę prawdziwej integracji dzieci, młodzieży oraz dorosłych, zarówno pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnościami oscylując wokół takich wartości jak, m.in: prawdziwa współpraca, wzajemny szacunek, pełna akceptacja. Uznaliśmy, że najlepszą formą do wyrażania tych wartości jest sport, który uczy współpracy, wywołuje pozytywne emocje i gwarantuje świetną zabawę.

Olimpiada Integracyjna odbyła się pod hasłem ,,Każdy z nas jest zwycięzcą” i była wspaniałą okazją do promowania tych wartości w odniesieniu do samych siebie i innych ludzi. Poszczególne konkurencje sportowe, prowadzone przez pana Pawła Pietraszka –  nauczyciela wychowania fizycznego, w których królowała piłka nożna przebiegały sprawnie, dostarczyły wiele powodów do uśmiechu i radości. Pokaz piłkarzy z klubu sportowego „Stal Brzeg” pod opieką trenera pana Wojciecha Kaszuba, a przede wszystkim żonglerka piłką wzbudziły ogromne zainteresowanie, które nagrodzono ogromnymi brawami. Dla podkreślenia celu uroczystości, dodatkowo w sali gimnastycznej zostały wyeksponowane najważniejsze wartości życiowe, którymi kierujemy się jako uczniowie, nauczyciele i rodzice w życiu codziennym. Wartości takie jak: szacunek, miłość, godność, akceptacja, życzliwość, zaufanie, odpowiedzialność, poczucie bezpieczeństwa, sprawiedliwość, współpraca, tolerancja i wiedza powstały z puzzli ułożonych przez poszczególne drużyny. Wszystkich uczestników połączył integracyjny wspólny taniec z szarfami, który dostarczył dużo emocji i radości wyrażonych meksykańską falą przez wszystkich uczestników oraz zaproszonych gości.

Podczas pamiątkowej sesji fotograficznej żywe logo projektu Wartościowe Szkoły stało się domkiem, w którym bezpieczne „schronienie” znaleźli wszyscy nagrodzeni okolicznościowymi medalami i dyplomami uczestnicy wydarzenia, a w środku tego domu biło wielkie serce. Powiedzenie „praca zespołowa to paliwo, które pozwala zwykłym ludziom na osiąganie niezwykłych rezultatów” stało się faktem. Niech duch dobrej zabawy i mądrego współzawodnictwa rozwija nas każdego dnia, a wartości tak ważne w dzisiejszym świecie – niech rozpalają nasze serca i chęć do nauki oraz współpracy.

Lucyna Bończak

Nie zapomnij udostępnić: