Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 14 maja, 2023 Tytuł artykułu

Dzień kreatywności w brzeskich szkołach

Treść artykułu

11 maja 2023 roku upłynął w brzeskich szkołach pod znakiem kreatywności. 

Nie od dziś wiadomo, że kompetencje miękkie są obecnie zdecydowanie bardziej cenione przez pracodawców. Ken Robinson twierdzi, że kreatywność jest w edukacji tak ważna jak umiejętność czytania czy pisania i powinniśmy traktować je równorzędnie. W brzeskich placówkach kompetencje, takie jak: liderstwo, współpraca, twórcze rozwiązywanie problemów są kształtowane już od dawna. Brzeski Dzień Kreatywności ma służyć ich rozwijaniu i prezentowaniu między uczniami z poszczególnych szkół. W ramach Programu Rozwoju Oświaty w gminie Brzeg, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 jako ambasador Szkoły dla Innowatora już drugi rok jest inicjatorem i gospodarzem Dnia Kreatywności.

Otwarcie Dnia Kreatywności rozpoczęło się w Brzeskim Centrum Kultury. Zebranych uczniów i opiekunów przywitała pani dyrektor PSP 8 Lucyna Bończak. Pięcioosobowe drużyny oddelegowane z każdej brzeskiej szkoły podstawowej otrzymały zadanie polegające na wykonaniu w ciągu dwóch godzin dziesięciu kreatywnych zdjęć na określonym terytorium Brzegu. Zdjęcia, oprócz nieszablonowego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość, miały także promować Brzeg. Tematy zdjęć były enigmatyczne i pozwalały na dużą dowolność w kreacji, np. „kalambur-zagadka”, „mijający czas”, „nowoczesność jest fajna”. Liczyła się otwartość, pomysłowość, współpraca i zarządzanie czasem. Obecny był zastępca burmistrza Brzegu – pan Tomasz Filipkowski, pani kierownik Biura Oświaty Elżbieta Ochmańska-Jurkowska, pan Roman Baran specjalista ds. fotografii z BCK-u oraz zaproszeni dyrektorzy szkół i goście. Uczniowie po dwugodzinnym spacerze po mieście i wykonywaniu zdjęć wraz z opiekunami wrócili na miejsce pełni pozytywnej energii, ciekawych spostrzeżeń i wrażeń. Tegoroczne zadanie bardzo się uczniom podobało. Pan Szymon Gancarczyk, nauczyciel informatyki z Ósemki ze wszystkich zdjęć utworzył prezentację, która została przedstawiona podczas podsumowania Dnia Kreatywności. O głos został poproszony pan Roman Baran, który podziękował za wykorzystanie medium fotograficznego do działań kreatywnych. Zauważył, że pomysł na wykonywanie zdjęcia rodzi się najpierw w głowie, kreuje się w świadomości przed automatycznym, nierefleksyjnym pstryknieciem zdjęć. Ułatwia to tradycyjny aparat fotograficzny bardziej niż telefon komórkowy. Pochwalił młodzież za ciekawe fotografie oraz zaprosił na swoje stałe zajęcia fotograficzne w BCK-u. Pan burmistrz Tomasz Filipkowski w swojej wypowiedzi zaznaczył, że młodzi ludzie mają niebywałą łatwość w nieszablonowym myśleniu i rozwiązywaniu problemów, którą to umiejętność niestety zatracamy w dorosłym życiu. Podkreślił również, że ważne jest, aby kreatywność we współczesnym świecie wykorzystywać we właściwy sposób, na utrzymanie pokoju i rozwój cywilizacyjny. Następnie głos zabrała pani kierownik Elżbieta Ochmańska-Jurkowska, która podziękowała za organizację tego dnia oraz wyraziła nadzieję na rozwój kreatywności brzeskiej młodzieży w kolejnych latach szkolnych.

W brzeskich szkołach dzień ten odbył się wg pomysłu dzieci i nauczycieli. Najmłodsi uczniowie PSP nr 8 wyruszyli do Parku Wolności, aby zmierzyć się z najazdem kosmitów, którzy postanowili opanować Brzeg. Uczniowie klas 4-6 tego dnia nadawali drugie życie odpadom, tworząc z nich ekoludki i ekozwierzaki. Niezwykłą kreatywnością musieli się również wykazać najstarsi uczniowie tej szkoły, którzy wyposażeni w aparaty fotograficzne, podobnie jak ich najmłodsi koledzy,  ruszyli do Parku Wolności. Ich zadanie polegało na wykonaniu nieszablonowych zdjęć W PSP nr 6 każda klasa w zależności od wieku miała przydzielone kreatywne działanie, polegające np. na zrobieniu czegoś z niczego. Starsze klasy otrzymały trudniejsze zadania, miały m.in. stworzyć choreografię do dowolnego układu muzycznego, nagrać filmik poklatkowy związany z naszym miastem, czy zaprojektować – budowle, zabytki brzeskie z klocków LEGO, ale w formie komputerowej w specjalnym programie: Studio BRICK i LEGO SPIKE. W PSP nr 3 wśród zajęć kreatywnych znalazły się również takie, w których wykorzystano teksty literackie: wiersz Jana Brzechwy „Tańcowała igła z nitką” został wykorzystany do tworzenia zajęć z podstaw krawiectwa, rozwijających kreatywność oraz sprawność manualną u młodszych dzieci. W starszych natomiast klasach wykorzystano pomysł kreatywnych zajęć w terenie pod hasłem „Sporty nietypowe”, które propagowały zdrowy styl życia. W tym celu uczniowie klas grali w siatkówkę plażową, w boulle, streetworkout oraz rzucali oszczepem. W PSP 1 dzień ten wypełniony był licznymi, oryginalnymi zadaniami. Uczniowie mieli możliwość zaprezentować swoje umiejętności manualne, językowe, techniczne i matematyczne. Tworzyli kolorowe gry planszowe, dobrze się przy tym bawiąc. Ulubionymi tematami gier były m.in.: znani bohaterowie, postacie z książek, hobby oraz atrakcje naszego miasta.

Zabawie i śmiechom nie było końca. Zajęcia wszystkim – uczniom i nauczycielom – bardzo się podobały. To był dobry, kreatywny dzień pełen pozytywnych emocji i wrażeń, w którym młodzież integrowała się i uczyła nowych kompetencji.

Obserwując działania uczniów, ich pomysłowość, oryginalność oraz uśmiechy na twarzach, śmiało można stwierdzić, że wszyscy świetnie się bawili. Dowodem na to są liczne zdjęcia, które pokazują atmosferę podczas zajęć.

Monika Słupska

Nie zapomnij udostępnić: