Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 7 marca, 2023 Tytuł artykułu

Brzeg wyróżniony za propagowanie postaw patriotycznych

Treść artykułu

Nasze miasto otrzymało Nagrodę Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dla Samorządu Terytorialnego, za zaangażowanie w proces dekomunizacji przestrzeni publicznej Polski i wspieranie ustawowych działań IPN. Nagroda została przyznana m.in. w związku z rozbiórką „Pomnika Zwycięstwa”, która miała miejsce w sierpniu 2022 roku i o którą zabiegał Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu. 

Jak możemy przeczytać w oświadczeniu dr Karola Nawrockiego, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, mimo wieloletnich działań Instytutu Pamięci Narodowej, mimo ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego – do dziś nie brakuje w Polsce pomników poświęconych Armii Czerwonej, Gwardii/Armii Ludowej, instytucji zwalczających polskie podziemie niepodległościowe po 1944 r., ulic i placów upamiętniających funkcjonariuszy Polski Ludowej itp.
Niech wybrzmi to jasno i wyraźnie: w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi.

Gmina Brzeg od 2016 r. czyniła starania związane z likwidacją monumentu nazywanego „Pomnikiem Zwycięstwa”, co potwierdza stosowna dokumentacja z IPN.


 

 

 

 

Nie zapomnij udostępnić: