Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 1 marca, 2023 Tytuł artykułu

Żołnierze Wyklęci – Cześć Waszej Pamięci!

Treść artykułu

Obchodzony od 2011 roku. Jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomniej postawy patriotycznej i za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. W Brzegu upamiętniono dziś bohaterów antykomunistycznego podziemia. W uroczystości wziął udział Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu.

Data święta nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia, w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbyły się przy Klubie Wojskowym w Brzegu. Po Apelu Pamięci z salwą honorową uczestnicy uroczystości, w tym m.in. Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak oraz Wicewojewoda Opolski Tomasz Witkowski, złożyli wiązanki pod tablicą pamiątkową ś.p. sierż. Jana Sabina.

Pamięć i szacunek dla przodków są fundamentem wspólnoty narodowej. W tym dniu chylimy czoła przed bohaterami, którzy do końca życia walczyli o wolną i niepodległą Polskę, przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

 

Nie zapomnij udostępnić: