Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 7 lutego, 2023 Tytuł artykułu

Edyta Stein. Portret własny

Treść artykułu

Edyta Stein – święta, filozof, patronka Europy, wrocławianka, pedagog. Jej świadectwo jest cennym drogowskazem dla każdego z nas. Wystawę o niezwykłym życiu młodej kobiety, dzięki współpracy Gminy Brzeg z IPN Wrocław, można obejrzeć w brzeskim ratuszu, w ramach „Przystanku Historia”. Dziś, 7 lutego 2023 roku, miała miejsce oficjalna inauguracja, w której wziął udział Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu. 

Wystawa „Edyta Stein. Portret własny” prezentuje bogaty materiał ikonograficzny. Na planszach znalazły się fotografie dokumentujące życie kobiety z okresu, kiedy mieszkała we Wrocławiu i z czasów jej podróży.  Zdjęcia z lat dzieciństwa i młodości dopełniają cytaty z autobiografii, listów oraz dzieł. Fragmenty te pokazują drogę, jaką przeszła, od religii żydowskiej, przez ateizm, po chrzest w Kościele katolickim i wstąpienie do klasztoru.

Wystawę otworzyli Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu, dr Stanisław Bogaczewicz i dr Bartosz Kruk z wrocławskiego oddziału IPN oraz goście specjalni – przedstawiciele Domu Edyty Stein we Wrocławiu, m.in. Dyrektor Maria Kromp-Kropiowska. Ekspozycję można zwiedzać do 14 lutego.

 

Nie zapomnij udostępnić: