Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 30 grudnia, 2022 Tytuł artykułu

W Brzegu powstanie Oczyszczalnia Przyszłości!

Treść artykułu

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło wykonawcę II etapu przedsięwzięcia „Oczyszczalnia Przyszłości”, realizowanego ze wsparciem Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Celem programu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych technologii dla oczyszczalni ścieków. Nowoczesna oczyszczalnia, warta około 28 milionów złotych już w przyszłym roku powstanie w naszym mieście!

Technologia Oczyszczalni Przyszłości opracowana przez WTT Innowacje oparta jest na eliminacji  mikrozanieczyszczeń (farmaceutyki, metale ciężkie, pestycydy, mikroplastik) przy jednoczesnej separacji produktów nawozowych ze ścieków. Nowoczesna technologia zapewnia ponadto przetwarzanie wszystkich odpadów powstających w oczyszczalni ścieków, w tym osadów ściekowych, skratek, pozostałości z odtłuszczaczy – w procesie zgazowania plazmowego (produkcja syngazu, energii oraz witryfikatu).

Nowatorska oczyszczalnia powstanie w Brzegu do końca 2023 roku. Będzie samowystarczalnym pod względem energetycznym zakładem produkcyjnym surowców: czystej wody (wtórnie wykorzystywanej na cele gospodarcze i komunalne) i nawozów naturalnych. Firmą odpowiedzialną za budowę demonstratora technologii będzie WTT Innowacje Sp. z o.o. sp.k. z Opola.

– Jestem niezwykle zadowolony z faktu, że to właśnie u nas, w Brzegu powstanie jedyna taka inwestycja w skali całego kraju. „Oczyszczalnia Przyszłości” jest bardzo ważnym projektem, gdyż w dzisiejszych czasach dbałość o środowisko i dostęp do wody pitnej jest jednym z najistotniejszych wyzwań. Uzdatniana woda będzie mogła być wykorzystywana na różne sposoby i potrzeby mieszkańców – powiedział Burmistrz Jerzy Wrębiak.

Nie zapomnij udostępnić: