Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 20 października, 2022 Tytuł artykułu

Zapraszamy na kolejne zwiedzanie brzeskiego ratusza z przewodnikiem

Treść artykułu

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na bezpłatne zwiedzanie brzeskiego ratusza z przewodnikiem, które odbędzie się 29 października oraz 05 i 06 listopada 2022 roku. W sobotę (29.10.22r.) skorzystać będzie można z jednej tury zwiedzania o godzinie 11:00, natomiast 05 i 06 listopada z dwóch tur o godzinie 11:00 i 16:00. Mamy nadzieję, że wszystkie terminy pozwolą Państwu na wybranie sobie dogodnego czasu, który będziecie mogli poświęcić na zgłębienie dziejów siedziby Rady Miejskiej w Brzegu. W ramach wycieczki zwiedzanie obejmuje: Małą Salę Stropową, Wielką Salę Stropową, Salę Lustrzaną, średniowieczną salę w wieży zegarowej, Salę Rajców i Skarbiec. Zbiórka: pod krużgankami ratusza. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych!

Brzeski ratusz swoimi dziejami sięga czasów średniowiecza. Pierwszym jego elementem była wieża wzniesiona około 1300 roku. W kolejnych dziesięcioleciach stopniowo dobudowywano do niej budynki, którym w końcu w XIV i XV wieku nadano miano ratusza. Pod koniec średniowiecza gotycki gmach ratusza składał się z dwóch równolegle stojących do siebie budynków, z których południowy był mniejszy, a północny większy.

W XVI wieku, po pożarze z 1569 roku, brzeski ratusz został odbudowany w stylu renesansowym. Pracami przy obiekcie żywo interesował się książę brzeski Jerzy II Piast, który im patronował i wspierał. Przy odbudowie działali wybitni włoscy architekci: Jakub Parr i Bernard Niuron. Pod ich wpływem do 1572 roku powstał reprezentacyjny budynek mający formę pałacu miejskiego. Wykorzystując stare, gotyckie mury budowniczowie ukształtowali nowy obiekt na planie prostokątnej podkowy. Od zachodu stworzyli fasadę reprezentacyjną z krużgankami i dwiema wieżami komunikacyjnymi. Wieża zegarowa została nadbudowana do 1577 roku i przykryto ją renesansowym hełmem.

W ciągu kolejnych stuleci gmach przechodził jedynie kosmetyczne przekształcenia, do których należała częściowa zmiana funkcji ratuszowych wnętrz oraz lekkie modyfikacje wystroju elewacji. W 1646 roku wielka sala znajdująca się na pierwszym piętrze skrzydła południowego zyskała efektowny, modrzewiowy strop. W latach 40. XVIII wieku powstała reprezentacyjna barokowa Sala Rady Miejskiej. Z niszczycielskiej II wojny światowej brzeski ratusz wyszedł bez większych uszkodzeń. Jest to więc obiekt niezwykle cenny, wyróżniający się swoim autentyzmem, który warto poznać bliżej.

Nie zapomnij udostępnić: