Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 20 października, 2022 Tytuł artykułu

Dystrybucja tabletek na radioaktywność na terenie Gminy Brzeg

Treść artykułu

W związku z możliwym wystąpieniem zagrożenia radiacyjnego, dla potrzeb zabezpieczenia ludności Gminy Brzeg, przygotowany jest do wydania preparat jodowy w postaci tabletek.

Na wypadek zagrożenia, w Gminie Brzeg utworzone zostały 22 punkty wydawania jodku potasu – średnio jeden punkt na ok. 1100 uprawnionych mieszkańców. Rozmieszczone są w placówkach oświatowych, gminnych jednostkach organizacyjnych oraz spółkach miejskich.
Punkty dystrybucji mogą wydawać tabletki jednorazowo, wyłącznie osobom pełnoletnim (do 60 roku życia) oraz rodzicom/prawnym opiekunom – w celu podania leku osobom niepełnoletnim. Do punktu należy zgłosić się z aktualnym dokumentem tożsamości. Jedna osoba może otrzymać dowolną liczbę tabletek dla członków rodziny, pod warunkiem, że zamieszkują z nią pod jednym adresem. Co ważne, preparat jodowy należy zażyć poza obiektem wydawania.

Wydawanie tabletek jodowych będzie następowało zgodnie z kolejnością zgłoszenia się do punktu. Osoby, przebywające czasowo na terenie Gminy Brzeg, mogą zgłaszać się do dowolnego z wyznaczonych punktów. Mieszkańcy danych ulic przypisani są natomiast do konkretnych punktów. Dzięki 22 punktom, Gmina uniknie kolejek oraz zaopatrzy każdy z nich w wystarczającą liczbę tabletek.
Przed podaniem tabletki należy zapoznać się z ulotką, która będzie dostępna w każdym punkcie wydawania. Tak, jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek jodowych, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.

NOWORODKI I NIEMOWLĘTA MŁODSZE NIŻ 1 MIESIĄC powinny przyjąć 1/4 tabletki (12,5 mg jodu) jednorazowo. Tabletkę należy całkowicie rozkruszyć, dodać do podawanego pokarmu. Całkowite rozpuszczenie tabletki może trwać do 6 minut.

DZIECI OD MIESIĄCA DO 3 LAT – 1/2 tabletki (25 mg jodu) jednorazowo. Tabletkę należy całkowicie rozkruszyć, dodać do podawanego pokarmu. Całkowite rozpuszczenie tabletki może trwać do 6 minut.
DZIECI OD 3 LAT DO 12 LAT – 1 tabletka (50 mg jodu) jednorazowo. Tabletkę należy połknąć i popić wodą lub chłodnym napojem, tabletki można rozkruszyć i dodać do chłodnego napoju. Całkowite rozpuszczenie tabletki może trwać do 6 minut.

DZIECI POWYŻEJ 12 LAT I DOROŚLI – 2 tabletki (100 mg jodu) jednorazowo. Tabletkę należy połknąć i popić wodą. Całkowite rozpuszczenie tabletki może trwać do 6 minut.

KOBIETY W CIĄŻY I KOBIETY KARMIĄCE PIERSIĄ (KAŻDY WIEK)- 2 tabletki (100 mg jodu) jednorazowo. Tabletkę należy połknąć i popić wodą. Całkowite rozpuszczenie tabletki może trwać do 6 minut.

Przeciwwskazaniami do przyjęcia leku zalicza są: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa, nadczynność tarczycy, zapalenie naczyń z hipokomplmentemią.

Nie zapomnij udostępnić: