Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 10 lipca, 2022 Tytuł artykułu

Brzeskie obchody 79. rocznicy Zbrodni na Wołyniu

Treść artykułu

W niedzielę, 10.07.2022 roku na cmentarzu komunalnym przy ul. Starobrzeskiej w Brzegu odbyły się uroczyste obchody 79. rocznicy Zbrodni na Wołyniu. Władze samorządowe w uroczystościach reprezentowali Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, a także Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Janusz Jakubów.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kaplicy, podczas której wspominano ofiary – Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich OUN i UPA w latach 1939 – 1946. Następnie wszyscy uczestnicy udali się pod pomnik, gdzie złożono kwiaty i wieńce w hołdzie Polakom poległym z rąk ukraińskich nacjonalistów, którym przewodził Stiepan Bandera.

W swoim przemówieniu Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak podkreślał, iż naszym priorytetem jest pamięć o ofiarach i pielęgnowanie historii, mimo, iż jest ona tak trudna i brutalna. Burmistrz wspomniał również o inicjatywie powstania w Brzegu Muzeum Kresów Wschodnich, gdzie mogłaby istnieć wystawa poświęcona ofiarom tego ludobójstwa.

Podczas uroczystości obecne były poczty sztandarowe Wojska Polskiego, NSZZ „Solidarność” oraz przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Brzegu, które było głównym organizatorem obchodów. W trakcie obchodów wręczono również odznaczenia dla najbardziej zasłużonych członków z okazji 30-lecia Towarzystwa.

Nie zapomnij udostępnić: