Skróty klawiszowe

 • TAB kolejny element
 • / wyszukiwarka
 • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
 • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 22 kwietnia, 2022 Tytuł artykułu

Pomoc dla Ukrainy zorganizowana przez brzeskie placówki oświatowe oraz żłobek miejski

Treść artykułu

Wojna w Ukrainie wyzwoliła w Polakach pokłady niezwykłej empatii. Chcemy pomagać i szeroko otwieramy serca na potrzeby walczącej Ukrainy oraz uchodźców.

Inwazja Rosji na Ukrainę, trwa od 24 lutego 2022 roku,  to już prawie dwa miesiące. Do naszego kraju w tym czasie napłynęło 2,7 miliona uchodźców z Ukrainy. Uchodźcy również zagościli w naszym mieście. Liczba zamieszkujących w Brzegu obywateli Ukrainy wynosi obecnie 1110 osób, w tym 501 dzieci. Do brzeskich szkół podstawowych zapisano 104 dzieci, do przedszkoli 44, a do żłobków 6 dzieci będących uchodźcami z Ukrainy.

Wszystkie brzeskie, samorządowe szkoły podstawowe, przedszkola oraz żłobek miejski od samego początku bo już od 26 lutego br. bardzo chętnie i ofiarnie włączyły się w akcję humanitarną kierowaną do obywateli Ukrainy.

Zbiórkę darów w placówkach zainicjowało Biuro Oświaty brzeskiego Magistratu, ale odzew na prośbę o pomoc Ukrainie, przerósł nasze wyobrażenia. Pracownicy szkół i przedszkoli oraz uczniowie i ich rodzice z ogromnym zrozumieniem natychmiast włączyli się do organizacji pomocy dla Ukrainy.  Dzięki koordynacji Pana J. Ochmańskiego, dyrektora Brzeskiego Centrum Kultury, przekazane przez społeczność szkół i przedszkoli  oraz żłobka dary nie  musiały być przechowywane w placówkach, ale  trafiały bezpośrednio do organizatorów akcji pomocowej w BCK.

Najczęściej przekazywane dary dla potrzebujących Ukraińców to, m. in.:

 1. Wszelkiego rodzaju środki higieniczne: szczoteczki i pasty do zębów, mydła, szampony, papiery toaletowe, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane, ręczniki papierowe, środki higieny osobistej, pampersy dla dzieci i dorosłych;
 2. Wszelkiego rodzaju środki opatrunkowe (gazy, bandaże, opaski uciskowe); leki przeciwbólowe, przeciw gorączkowe i przeciwzapalne; plastry opatrunkowe, rękawice jednorazowe woda utleniona, spirytus salicylowy, środki dezynfekujące;
 3. Koce (dla dzieci i duże); koce termiczne; karimaty; pościel; małe i duże ręczniki;
 4. Odzież  dla dzieci w różnym wieku (kurtki, czapki, obuwie, skarpetki, getry, spodnie, bluzki bielizna dziecięca, tenisówki itp. oraz odzież dla dorosłych m. in. skarpety, bluzy, bielizna;
 5. Zabawki dla dzieci m. in. klocki, układanki, przytulanki, puzzle, grzechotki, kredki, kolorowanki, książeczki obrazkowe;
 6. Artykuły spożywcze: m. in. ryż, kasze, mąki, makarony, konserwy, oleje, mleko w proszku dla dzieci, batony, czekolady , soczki, napoje;
 7. Wózek dziecięcy, śpiworki dla dzieci.
 8. Dołączono do Akcji „Plecaczek” w której zebrano 250 plecaczków dla dzieci z Ukrainy, w których znajdowały się kredki, maskotka, słodycze, chusteczki higieniczne, kolorowanka itp. W dalszym ciągu akcja ta jest kontynuowana.

Dodatkowo w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w hali sportowej utworzono 40 miejsc noclegowych. Rodzice i nauczyciele tej szkoły pozyskali pralkę i lodówkę jako wyposażenie tego miejsca. Pracownicy i rodzice Przedszkola Publicznego nr 6 przeprowadzili zbiórkę pomocową, a dary przekazano właśnie do tworzonego miejsca noclegowego w PSP nr 3, a materiały plastyczne zebrane w PP 6 przekazano do Pracowni Orange przy ul. Piastowskiej. W Pracowni Orange prowadzone są zajęcia dla dzieci z Ukrainy. Nauczycielki tegoż przedszkola pracują jako wolontariuszki w pracowni Orange i w Dziennym Domu Pomocy Społecznej. Bardzo prężnie działa Rada Rodziców w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6.  Pani Magdalena Przysiężna- Pizarska, przewodnicząca rady, zawiozła zebrane wcześniej dary do Sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi ze Lwowa i Bóbrki na Ukrainie.

Akcja pomocowa dla dzieci z Ukrainy nie kończy się dzisiaj. Trwa nadal. Przykładem tego jest przykładowo decyzja Rady Rodziców Przedszkola Publicznego nr 5, która zadecydowała, że będzie wspierała materialnie dzieci uchodźców uczęszczających do przedszkola.
W okresie przedświątecznym w przedszkolach zorganizowano również zbiórkę słodyczy, żywności dla dzieci ukraińskich uczęszczających do przedszkoli. Zbiórka ta przerosła potrzeby wychowanków z Ukrainy, w związku z czym, w dniu 14.04.2022 nadwyżkę przekazano ponownie do BCK w Brzegu.

Wszystkim zaangażowanym w akcję, uczniom, dzieciom, rodzicom, nauczycielom, wszystkim pracownikom niepedagogicznym naszych placówek, chcemy bardzo serdecznie podziękować. Dobro wraca. Macie wszyscy Państwo wielkie serca.

Nie zapomnij udostępnić: