Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 31 grudnia, 2021 Tytuł artykułu

Podsumowanie 2021 roku w brzeskim ratuszu

Treść artykułu
W związku z końcem 2021 roku prezentujemy ogólne podsumowanie działań związanych z brzeskim ratuszem w tym okresie:
1. Koniec remontu ratusza
Na początku roku zakończył się generalny remont ratusza, który trwał od 2016 roku. Była to jedna z największych inwestycji, jakie przeprowadzono przy tym budynku od blisko półwiecza! Prace konserwatorskie obejmowały roboty przy zadaszeniu (3 skrzydła budynku, łącznik i hełm wieży zegarowej; pełna wymiana więźby dachowej i dachówek), elewacji budynku wraz z zastosowaniem charakterystycznego dla renesansu wzoru sgraffito, co miało związek z odkryciem jego fragmentów w trakcie badań stratygraficznych, remont nawierzchni wewnętrznego dziedzińca, remont podłogi Wielkiej Sali Stropowej, Lustrzanej i Rajców. Koszt prac wyniósł ponad 16 mln zł.
2. Iluminacja gmachu ratusza
W czerwcu odbyła się uroczysta iluminacja brzeskiego ratusza, która była efektem współpracy Gminy Brzeg ze spółką Tauron Nowe Technologie. Budynek od tego czasu podświetla ok. 160 LED-owych lamp. Są one przyjazne dla środowiska, energooszczędne, a dodatkowo w nocy w pełnej krasie ukazują szesnastowieczną perłę śląskiego renesansu.
3. Otwarcie ratusza dla ruchu turystycznego
Z uwagi na ogromny potencjał turystyczny siedziby Rady Miejskiej w Brzegu udało się, po zakończeniu prac remontowych, udostępnić budynek dla szerokiego grona zwiedzających. W tym celu od początku lipca można skorzystać z usługi przewodnika, który bezpłatnie i profesjonalnie oprowadza po gmachu. Od tego czasu udało się oprowadzić aż 1650 osób! Byli to zwiedzający z różnych części kraju, np. z Wrocławia, Poznania, Warszawy, Gdańska, Białegostoku, ale też ze świata, np. z Niemiec, Luksemburga, Francji, a nawet z Chin! Widzimy więc, że zainteresowanie jest naprawdę spore, co nas bardzo cieszy i napawa optymizmem na kolejny rok. Ogólna liczba gości, czyli również tych niekorzystających z usług oprowadzania, w 2021 roku wyniosła 2531 osób.
4. Oferta ratusza dla placówek edukacyjnych 
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego w naszym ratuszu pojawiła się specjalna oferta edukacyjna dla szkół i przedszkoli. Są w niej lekcje muzealne, dzięki którym dzieci i młodzież może w atrakcyjny sposób poznawać zagadnienia związane z dziejami lokalnymi oraz historią architektury i sztuki. Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem i mamy nadzieję, że nasza oferta dotrze do kolejnych chętnych placówek.
5. Rozpoczęcie kolejnego etapu renowacji Sali Rajców 
W sierpniu 2021 roku rozpoczęto kolejne prace konserwatorskie w Sali Rajców ratusza, które potrwają do końca kwietnia następnego roku. Przewidywany koszt prac opiewa na kwotę 418 000 zł. Remont jest częścią projektu obejmującego kompleksowy, konserwatorski remont osiemnastowiecznej polichromowanej i złoconej balustrady, wykonanie rekonstrukcji osiemnastowiecznych polichromowanych i złoconych nadstaw na balustradę – w formie krat regencyjnych, kompleksowy remont kominka i przywrócenie go do stanu z 1926 r., remont konserwatorski drzwi wejściowych, prace konserwatorskie przy osiemnastowiecznym globusie (będącym własnością partnera Projektu „Adaptacja Sali Rajców, tzw. skarbca oraz gotyckiej Sali w wieży ratusza na cele muzealne, etap II”, tj. brzeskiego Muzeum Piastów Śląskich) – globus był niegdyś elementem wyposażenia przedmiotowej sali. Dodatkowo wykonane zostaną stylizowane osłony na współczesne grzejniki oraz inne elementów stylizowane, takie jak m.in. księga miejska, przybory pisarskie etc.
6. Wymiana instalacji elektrycznej w brzeskim ratuszu
Od listopada trwają prace przy wymianie instalacji elektrycznej. Obecna instalacja, mająca kilkadziesiąt lat, stwarzała niebezpieczeństwo dla zabytku, dlatego trzeba było ją wymienić. Koszt inwestycji wynosi blisko 1,2 mln zł., a jej koniec przewidziano na połowę przyszłego roku.
7. Historyczne pamiątki we wnętrzach brzeskiego ratusza 
W tym roku zaczęliśmy również wzbogacać w cenne eksponaty znajdujące się we wnętrzu ratusza nowoczesne gabloty. W Skarbcu zaprezentowane zostały artefakty odkryte podczas ostatniego remontu w „kapsule czasu”, umieszczonej w złotej gałce hełmu wieży zegarowej, oraz odnalezione na więźbie dachowej. Są tam m.in. medale pamiątkowe, monety z XVII/XVIII/XIX wieku, odznaczenia wojskowe, gęsie pióra, czy zeszyt z nutami. Część zabytków trafiło do średniowiecznej sali w wieży zegarowej. Zostały one przekazane w ramach zakończonego na początku 2021 roku projektu pn. „Rewaloryzacja zabytkowego budynku Ratusza w Brzegu”, realizowanego z funduszy unijnych pochodzących z budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, w którym partnerem Gminy Brzeg było Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. To właśnie z tej placówki zdeponowano obiekty związane z działającymi dawniej w Brzegu organizacjami cechowymi. Są tam m.in. pieczęcie i naczynia cechowe czy ramię wagi miejskiej.
Mamy nadzieję, że nowy, 2022 rok, będzie kolejnym pomyślnym okresem dla naszego ratusza. Z niecierpliwością czekamy na kolejnych zwiedzających i zachęcamy wszystkich do wspierania nas w promocji tego wyjątkowego obiektu.
Nie zapomnij udostępnić: