Rewolucja śmieciowa od 1 lipca 2013r. – Kto powinien złożyć deklarację?
W dotychczasowym stanie prawnym do obowiązków właściciela domku jednorodzinnego, spółdzielni mieszkaniowej, zarządu wspólnoty lub zarządcy należało podpisanie umowy z podmiotem odbierającym odpady komunalne z nieruchomości. Od 1 lipca 2013r. sytuacja ulegnie zmianie.
KTO POWINIEN ZŁOŻYĆ DEKLARACJĘ
Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi osobiście powinna być złożona przez właścicieli domków jednorodzinnych. Natomiast w przypadku bloków deklaracja powinna być złożona przez spółdzielnię mieszkaniową, zarząd wspólnoty lub zarządcę nieruchomości komunalnych.
Obecnie obowiązki właściciela nieruchomości określone w ustawie w przypadku wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej spoczywają na zarządzie wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnie, zarządy wspólnot i zarządcy nie kwestionowali swojego statusu właściciela nieruchomości w świetle ustawy. A definicja właściciela nieruchomości nie uległa zmianie i od 1 lipca 2013 i będzie taka sama jak dotychczas. Art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy wskazuje, iż przez właściciela rozumie się także współwłaściciela, użytkownika wieczystego oraz jednostkę organizacyjną i osobę posiadającą nieruchomość w zarządzie lub użytkowaniu, a także inny podmiot władający nieruchomością. Dodatkowo w art. 2 ust. 3 ustawodawca wskazuje, iż w przypadku nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali, lub właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany.
Pierwszą deklarację należy złożyć do 31 maja 2013r. w Urzędzie Miasta Brzegu przy ul. Robotniczej 12 na Biurze Podawczym.
Konsekwencją złożenia deklaracji będzie wnoszenie opłat za gospodarowanie odpadami a także wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne i zorganizowanie miejsca pod pojemniki.
KTO NIE MUSI SKŁADAĆ DEKLARACJI
Deklaracji nie składają właściciele nieruchomości niezamieszkałych (takich jak placówki oświatowe, sklepy, firmy, instytucje, zakłady pracy), gdyż te nieruchomości nie są objęte nowym systemem gospodarowania odpadami. Właściciele tych nieruchomości muszą posiadać umowę z firmą odbierającą odpady, pojemnik na odpady oraz wyznaczone miejsce pod pojemnik.
Polecane artykuły w tej kategorii
Działania Gminy Brzeg mające na celu usprawnienie systemu gospodarki odpadami i podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie segregacji odpadów
Od momentu podniesienia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi Gmina na bieżąco podejmuje działania mające na celu usprawnienie systemu gospodarki odpadami, jak również...
Rusza drugi etap charytatywnej zbiórki elektrośmieci
Zebrane w ten sposób środki zostaną przekazane jako darowizna dla brzeskiego schroniska dla zwierząt „Przytul psisko”. 29 listopada w Brzegu rozpocznie się trzytygodniowa zbiórka...
Fakty na temat planowanych podatków w gminie Brzeg
W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje określające planowaną podwyżkę podatków od nieruchomości jako „drastyczną”. Rzeczywiście przedstawiliśmy do konsultacji plan podwyżki...