Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 5 września, 2016 Tytuł artykułu

Prestiżowy Festiwal Wratislavia Cantans w Brzegu. Burmistrz Brzegu zaprasza na koncert

Treść artykułu

Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak serdecznie zaprasza na koncert w ramach Festiwalu Wratislavia Cantans: Sonaty Mozarta na pianoforte i skrzypce.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Koncert odbędzie się 07 września 2016 ( środa) o godz. 19:00 w Sali Stropowej Ratusza Miejskiego

Wystąpią artyści:

Kristian Bezuidenhout – pianoforte

Alina Ibragimova – skrzypce

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart

Sonata na fortepian i skrzypce Es-dur KV 302/293b

Sonata na fortepian i skrzypce D-dur KV 306/300l
***
Suita fortepianowa C-dur KV 399/385i
Sonata na fortepian i skrzypce A-dur KV 526

Poniżej prezentujemy biografię i dorobek artystyczny muzyków występujących w Brzegu:

Kristian Bezuidenhout

Kristian Bezuidenhout studia rozpoczął w Australii, a ukończył w Eastman School of Music. Początkowo studiował w klasie fortepianu współczesnego Rebeki Penneys, później zainteresowały go dawne instrumenty klawiszowe i rozpoczął studia pod kierunkiem Arthura Hassa (klawesyn), Malcolma Bilsona (fortepiano) oraz Paula O’Dette (basso continuo i praktyka wykonawcza). Po raz pierwszy zyskał międzynarodowe uznanie w wieku 21 lat, zdobywając I nagrodę oraz nagrodę publiczności w konkursie Musica Antiqua w Brugii.

Bezuidenhout często występuje gościnnie z najwybitniejszymi zespołami na świecie, w tym Freiburger Barockorchester, Orchestre des Champs-Élysées, Royal Concertgebouw Ochestra, Concerto Köln, Chamber Orchestra of Europe i holenderską Radio Filharmonisch Orkest. Wiele razy zdarzało mu się również występować gościnnie w roli dyrygenta. Koncertował ze znakomitymi artystami m.in. Johnem Eliotem Gardinerem, Philippe’em Herreweghe, Fransem Brüggenem, Trevorem Pinnockiem, Jeanem-Guihenem Queyrasem, Isabelle Faust, Aliną Ibragimovą, Rachel Podger, Carolyn Sampson, Anne Sophie von Otter oraz Markiem Padmore’em.

Od roku 2009 Bezuidenhout nagrywa dla wytwórni Harmonia Mundi, m.in. sonaty skrzypcowe Mozarta z Petrą Müllejans oraz siedem albumów zawierających wszystkie dzieła fortepianowe Mozarta (to nagranie otrzymało nagrody Diapason d’Or de l’année, Preis der deutschen Schallplattenkritik oraz Caecilia). Inne projekty Bezuidenhouta dla Harmonia Mundi to koncerty fortepianowe Mendelssohna z Freiburger Barockorchester, dzieła Beethovena, Haydna i Mozarta oraz cykl Miłość poety Schumanna z Markiem Padmore’em (Edison Award). Jego najnowsze nagrania to sonaty Mozarta (kolejne części Mozartowskiej serii – 8 i 9) oraz drugi album z koncertami fortepianowymi Mozarta z Freiburger Barockorchester. Za album z sonatami skrzypcowymi Beethovena nagrany z Viktorią Mullovą (ONYX) otrzymał nagrody ICMA oraz Echo Klassik w kategorii „Najlepsza płyta z nagraniem muzyki kameralnej” w 2011 r. W 2013 r. Bezuidenhout zdobył nagrodę Echo Klassik w kategorii „Najlepsza płyta roku z nagraniem koncertu” (koncerty Mozarta z Freiburger Barockorchester) i został nominowany do nagrody Artysta Roku magazynu „Gramophone”.

W sezonie 2015/16 Bezuidenhout wystąpi z Australian Brandenburg Orchestra, Kammerorchester Basel, Kammerakademie Potsdam, The English Concert, Münchener Kammerorchester, Philharmonia Baroque Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, Leipzig Gewandhausorchester i Freiburger Barockorchester. Jego recitale solowe będzie można usłyszeć w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Kanadzie. Wystąpi też w repertuarze kameralnym z Markiem Padmore’em, Rachel Podger, Anne Sofie von Otter, Isabelle Faust, Kristin von der Goltz oraz Chiaroscuro Quartet.

Alina Ibragimova

Alina Ibragimova urodziła się w Rosji, studiowała w Instytucie Gnesinych, następnie w 1995 r. przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuowała studia w Yehudi Menuhin School oraz Royal College of Music. Była uczestniczką programu Kronberg Academy Masters. Studiowała pod kierunkiem Natalii Boyarskiej, Gordana Nikolitcha i Christiana Tetzlaffa.

Jest laureatką wielu nagród, m.in. Royal Philharmonic Society Young Artist Award (2010), Borletti-Buitoni Trust Award (2008), Classical BRIT Young Performer of the Year Award (2009).  W latach 2005–2007 była uczestniczką programu BBC New Generation Artists Scheme. W 2016 r. została uhonorowana brytyjskim tytułem MBE (Member of the Order of the British Empire).

Wykonuje repertuar od utworów barokowych po współczesne i to zarówno na instrumentach z epoki, jak i współczesnych. Należy do najzdolniejszych skrzypków młodego pokolenia, co potwierdzają jej występy na BBC Proms w 2015 r., gdzie zagrała koncerty z orkiestrą symfoniczną i zespołem barokowym oraz wszystkie partity i sonaty J.S. Bacha podczas dwóch recitali w Royal Albert Hall.

Artystka wystąpiła m.in. z London Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra, Philadelphia Orchestra, Bamberger Symphoniker, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, WDR Sinfonieorchester Köln, Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR, Orquestre Philharmonique de Radio France, Seattle Symphony, Orkiestrą Teatru Maryjskiego, Philharmonia Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment oraz wszystkimi orkiestrami BBC. Współpracowała z takimi dyrygentami, jak Bernard Haitink, sir John Eliot Gardiner, Walerij Giergijew, Paavo Järvi, Yannick Nézet-Séguin, Vladimir Jurowski, Rafael Frühbeck de Burgos, sir Charles Mackerras, sir Mark Elder, Philippe Herreweghe, Osmo Vänskä, Hannu Lintu, Sakari Oramo, Ilan Volkov, Tugan Sochijew, Jakub Hrůša, Ludovic Morlot, Edward Gardner oraz Gianandrea Noseda. Jako solistka i dyrygentka odbyła trasę koncertową z Kremerata Baltica, Britten Sinfonia, Academy of Ancient Music oraz Australian Chamber Orchestra.

Z recitalami wystąpiła na takich scenach, jak Wigmore Hall, amsterdamska Concertgebouw, Mozarteum w Salzburgu, wiedeńska Musikverein, Park Avenue Armory i Carnegie Hall w Nowym Jorku, Bozar w Brukseli, Théâtre des Champs-Élysées, w ramach sezonów Vancouver Recital Society i San Francisco Performances oraz podczas takich festiwali, jak Festiwal w Salzburgu, Verbier, Gstaad, MDR Musiksommer, Manchester International, Kammermusikfest Lockenhaus, Lucerne, Mostly Mozart w Nowym Jorku oraz Aldeburgh.

Współpracuje z pianistą Cédrikiem Tiberghienem, z którym wykonała komplet sonat skrzypcowych Beethovena w Wigmore Hall. Na tej samej estradzie artyści realizują cykl koncertów z kompletem sonat skrzypcowych Mozarta. Duet planuje trasę koncertową po Japonii i Ameryce Północnej.

Wśród nadchodzących koncertów skrzypaczki wymienić należy debiuty z Boston Symphony, Montreal Symphony, Chamber Orchestra of Europe, Królewską Filharmonią w Sztokholmie, Węgierską Filharmonią Narodową, Scottish Chamber Orchestra, Filharmonią Tokijską, kolejne występy z London Symphony, BBC Symphony, status rezydenta w Filharmonii Strasburskiej oraz Casa da Música w Porto, jak również trasę koncertową po Australii (z orkiestrami symfonicznymi z Sydney, Melbourne, Adelajdy i Tasmanii).

Alina Ibragimova nagrywa dla wytwórni Hyperion Records. Gra na skrzypcach Anselma Bellosio z ok. 1775 r., podarowanych przez Georga von Opela.

 

WWW_1680 x 700 px

Nie zapomnij udostępnić: