50. rocznica Wydarzeń Brzeskich. Zobacz zdjęcia z rekonstrukcji starć brzeżan z milicją i ZOMO
Tłumy mieszkańców i młodzieży, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych wzięły udział w obchodach 50. rocznicy tzw. Wydarzeń Brzeskich, czyli obrony przez mieszkańców miasta budynku wikarówki-obiektu mieszkalnego dla księży (mieściły się tam także sale katechetyczne). W miejscu, gdzie ówcześni brzeżanie bronili księży (Plac Zamkowy), zorganizowano rekonstrukcję wydarzeń z udziałem młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego i grup wykonujących inscenizacje historyczne.
Podczas uroczystości Starosta Brzeski Maciej Stefański, Wojewoda Opolski Adrian Czubak i Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak wygłosili okolicznościowe przemówienia przypominające historyczne wydarzenia, a także odsłonili tablicę pamiątkową na budynku kaplicy św. Jadwigi. Przekazali także pamiątkowe odznaczenia dla uczestników wydarzeń-mieszkańców, którzy byli następnie represjonowani przez aparat bezpieczeństwa PRL.
Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, księży, wojska, policji. Mszę odprawił arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski.
Nadmienić należy, że początek Wydarzeń Brzeskich to data 5 października 1965,kiedy to władze PRL postanowiły przejąć ostatecznie budynek brzeskiej wikarówki, który był częścią parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Proboszczem był ks. prałat Makarski, którego władze PRL postanowiły w ten sposób złamać. Rzekomym powodem eksmisji księży miały być zaległości podatkowe. Natomiast faktycznie był to element planu ograniczania, zdaniem państwa, wpływów parafii w mieście.W wikarówce, zgodnie z decyzją władz, miała powstać przychodnia zdrowia.
26 maja 1966 roku mieszkańcy Brzegu postanowili bronić księży i starli się z oddziałami milicji i ZOMO. Do Brzegu ściągnięto kilkuset ZOMO-wców z Opola, Katowic, Wrocławia oraz kilkudziesięciu funkcjonariuszy SB. Konfrontacja przybrała charakter regularnej bitwy, w której wzięło udział blisko 2 tys. osób.ZOMO i milicja zatrzymały oficjalnie tylko 82 osoby, ale tak na prawdę zatrzymanych było o wiele więcej. Mówi się o nawet 300 osobach, które zostały ranne, pobite lub z uszkodzeniami ciała trafiły do szpitala.
Wiele osób uczestniczących w zajściach zostało skazanych. Z oficjalnych danych wynika, że 7 osób otrzymało kilkuletnie więzienie. Cztery osoby odpowiadały przed sądem dla nieletnich. Na kary grzywny od 350 do 2400 zł skazano 28 osób.
Zobacz zdjęcia z upamiętnienia 50 rocznicy wydarzeń w Brzegu.
Polecane artykuły w tej kategorii
Książęca Orkiestra Symfoniczna pod batutą Marka Kudry zagrała koncert noworoczny
Książęca Orkiestra Symfoniczna pod batutą Marka Kudry zagrała po raz 12. koncert noworoczny. Jak co roku bilety na to wydarzenie w BCK rozchodzą się w mgnieniu oka, a sala widowiskowa...
Ogłoszenie Burmistrza Brzegu o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Brzegu, dla obszaru w rejonie ulic: Towarowej, 1 Maja, Poprzecznej, Gaj, Bohaterów Westerplatte, Chocimskiej i Armii Krajowej wraz z prognozą oddziaływania na środowisko
Przypomnienie dla osób posiadających wyroby zawierające azbest
Przypominamy wszystkim właścicielom wyrobów zawierających azbest o obowiązku składania informacji o fakcie posiadania tego typu wyrobów. Obowiązkiem właścicieli i zarządców przy...