Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 28 maja, 2016 Tytuł artykułu

50. rocznica Wydarzeń Brzeskich. Zobacz zdjęcia z rekonstrukcji starć brzeżan z milicją i ZOMO

Treść artykułu

Tłumy mieszkańców i młodzieży, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych wzięły udział w obchodach 50. rocznicy tzw. Wydarzeń Brzeskich, czyli obrony przez mieszkańców miasta budynku wikarówki-obiektu mieszkalnego dla księży (mieściły się tam także sale katechetyczne). W miejscu, gdzie ówcześni brzeżanie bronili księży (Plac Zamkowy), zorganizowano rekonstrukcję wydarzeń z udziałem młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego i grup wykonujących inscenizacje historyczne.

Podczas uroczystości Starosta Brzeski Maciej Stefański, Wojewoda Opolski Adrian Czubak i Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak wygłosili okolicznościowe przemówienia przypominające historyczne wydarzenia, a także odsłonili tablicę pamiątkową na budynku kaplicy św. Jadwigi. Przekazali także pamiątkowe odznaczenia dla uczestników wydarzeń-mieszkańców, którzy byli następnie represjonowani przez aparat bezpieczeństwa PRL.

Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, księży, wojska, policji. Mszę odprawił arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski.

Nadmienić należy, że początek Wydarzeń Brzeskich to data 5 października 1965,kiedy to władze PRL postanowiły przejąć ostatecznie budynek brzeskiej wikarówki, który był częścią parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Proboszczem był ks. prałat Makarski, którego władze PRL postanowiły w ten sposób złamać. Rzekomym powodem eksmisji księży miały być zaległości podatkowe. Natomiast faktycznie był to element planu ograniczania, zdaniem państwa, wpływów parafii w mieście.W wikarówce, zgodnie z decyzją władz, miała powstać przychodnia zdrowia.

26 maja 1966 roku mieszkańcy Brzegu postanowili bronić księży i starli się z oddziałami milicji i ZOMO. Do Brzegu ściągnięto kilkuset ZOMO-wców  z Opola, Katowic, Wrocławia oraz kilkudziesięciu funkcjonariuszy SB. Konfrontacja przybrała charakter regularnej bitwy, w której wzięło udział blisko 2 tys. osób.ZOMO i milicja zatrzymały oficjalnie tylko 82 osoby, ale tak na prawdę zatrzymanych było o wiele więcej. Mówi się o nawet 300 osobach, które zostały ranne, pobite lub z uszkodzeniami ciała trafiły do szpitala.

Wiele osób uczestniczących w zajściach zostało skazanych. Z oficjalnych danych wynika, że 7 osób otrzymało kilkuletnie więzienie. Cztery osoby odpowiadały przed sądem dla nieletnich. Na kary grzywny od 350 do 2400 zł skazano 28 osób.

Zobacz zdjęcia z upamiętnienia 50 rocznicy wydarzeń w Brzegu.

Nie zapomnij udostępnić: