Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 10 października, 2016 Tytuł artykułu

18. Zjazd Szkół Herbertowskich w Brzegu

Treść artykułu

Pierwszą szkołą, która otrzymała imię Zbigniewa Herberta było Społeczne Gimnazjum nr 1 w Krakowie. Od tego czasu liczba szkół mających za patrona wielkiego poetę wzrosła do dwudziestu, jedną z nich jest brzeskie II Liceum Ogólnokształcące. Wszystkie te placówki zrzeszają się w Klubie Herbertowskich Szkół, powstałym w 2001 roku, którego celem jest integracja społeczności szkół oraz organizowanie różnego rodzaju imprez propagujących dzieło Zbigniewa Herberta i wartości, które w swojej twórczości przekazywał.

Tegoroczny zjazd Klubu Herbertowskich Szkół odbył się w dniach 7-8 października w Brzegu, a jego gospodarzem było II Liceum Ogólnokształcące. Na zjeździe obecni byli przedstawiciele 15 szkół herbertowskich ( m.in. z Lublina, Bełchatowa, Krakowa, Słupska, Siemianowic Śląskich, Wrocławia).

Przybyłych przywitał Dyrektor II LO w Brzegu Leszek Lipiński, opolski Kurator Oświaty Michał Siek, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Podczas uroczystości Prezes Zarządu Klubu Szkół Herbertowskich Wojciech Kalicki wręczył odznaczenia Komisji Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia pedagogiczne, a szczególnie za propagowanie świata wartości zawartego w twórczości Zbigniewa Herberta, nauczycielom szkół herbertowskich. Wręczone zostały także nagrody dla uczniów- laureatom konkursu fotograficznego i filmowego, a także nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Płynąć pod prąd”.

Po części oficjalnej dyrektorzy i nauczyciele uczestniczyli w posiedzeniu Klubu Herbertowskich Szkół na Zamku Piastów Śląskich, zaś młodzież brała udział w warsztatach teatralnych z zawodowym aktorem Tomaszem Stochniałem. Wieczorem odbyło się spotkanie z ukraińskim poetą Borysem Humeniukiem i tłumaczką jego wierszy Anną Kamińską, nie banalną atrakcją było także nocne zwiedzanie Muzeum Piastów Śląskich.

 

 

Nie zapomnij udostępnić: