- Urząd Miasta w Brzegu - https://brzeg.pl -

Publiczne Gimnazjum nr 1 w Brzegu w finale Ogólnopolskiego Konkursu Literatury Fantasy „Źródła Marzeń – Sources of Dreams” 2016

Ogólnopolski Konkurs Literatury Fantasy  ma na celu  propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie literatury ciekawej, zajmującej, a jednocześnie przekazującej pozytywne wartości, m.in. przyjaźni, odpowiedzialności, odwagi oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Konkurs jest także okazją do spotkania nauczycieli różnych miast, wymiany doświadczeń i spostrzeżeń oraz podniesienia kwalifikacji, poprzez uczestnictwo w warsztatach metodycznych organizowanych podczas trwania finałów konkursu.  Uczniom konkurs daje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania i analizowania informacji, redagowania krótkich tekstów użytkowych oraz skonfrontowania ich z rówieśnikami z innych miejscowości.

Organizatorem konkursu jest Qubus Institut (Instytut Doskonalenia Nauczycieli w Katowicach)

 23 kwietnia 2016 r. o godzinie 12:00 rozpoczęły  się finały drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literatury Fantasy „Źródła Marzeń – Sources of Dreams” 2016. Rozegrane zostały  w czterech zamkach: Gniew (woj. pomorskie), Kliczków (woj. dolnośląskie), Moszna (woj. opolskie) oraz Baranów

Sandomierski (woj. podkarpackie). W każdym z zamków o tytuł najlepszego stanęło do walki  ponad 40 uczestników, którzy po raz kolejny musieli  wykazać się niezwykłą wiedzą na temat przygód młodego czarodzieja (I kategoria: J. K. Rowlling), niezwykłej opowieści o dzielnym zwiadowcy (I kategoria: J. Flanagan) oraz najdzielniejszym rodzie w całym Śródziemiu (II kategoria: J. R. R. Tolkien).

W pierwszym etapie konkursu wzięło udział ponad dwa tysiące uczniów z całej Polski. W finałach swoich reprezentantów  miały szkoły m.in. z Gdańska, Łęczycy, Warszawy, Kluczborka, Katowic, Lublina, Raciborza, Brzegu,   Krakowa, Szczecina, itd.

Uczestnicy w drugim etapie zmierzyli  się z zadaniami obejmującymi wiedzę dotyczącą treści poszczególnych książek oraz umiejętności redagowania  krótkich tekstów użytkowych, typu zaproszenie, ogłoszenie, zawiadomienie. Czas na rozwiązanie testu to 90 minut. Komisja konkursowa składa się z polonistów – pasjonatów literatury fantasy.

 Na zwycięzców czekają przygody w Szkołach Quevertonu, niezwykłej krainy, w której zrzeszonych jest aż osiem polskich zamków i pałaców: Czocha, Gniew, Kliczków, Krasiczyn, Moszna, Giżycko, Baranów Sandomierski oraz Pałac Witaszyce. Szkoły Quevertonu to kolonie, prowadzone w stylu szkół brytyjskich, właśnie w polskich zamkach, organizowane pod nazwą Szkoła Czarodziejów, Szkoła Tropicieli Queverton, czy Gwiezdna Akademia.  W czasie konkursu uczestnicy wraz z rodzicami i  nauczycielami  mogli zwiedzić zamek i wziąć udział w przykładowych zajęciach Szkoły Czarodziejów, czy Szkoły Tropicieli. Przeprowadzone zostały również prelekcje dot. wpływu literatury fantasy na rozwój wyobraźni „młodego człowieka” oraz jego rozwoju w życiu społecznym.

  W finale rozgrywanym w Kliczkowie Publiczne Gimnazjum nr 1 było reprezentowane przez dwie uczennice  – WERONIKĘ  GUSZPIT  I  WIKTORIĘ  OLSZEWSKĄ  (obie z klasy 2b)  – miłośniczki i znawczynie twórczości  J.R.R.  TOLKIENA. Wstęp do rundy finałowej dało im rozwiązanie testu na poziomie 94 %.

 Brzeska reprezentacja w Kliczkowie liczyła aż 9 osób, były to rodziny uczennic i polonistka. Dla wszystkich była to niezwykła przygoda. Oprócz  emocji konkursowych czekały nas przeżycia estetyczne,  zwiedzanie cudnego  neorenesansowego zamku Kliczków, spotkanie konkursowiczów z całego kraju, tłumy trzymających kciuki…

Po finałowych zmaganiach werdykt jest dla nas satysfakcjonujący i dał miejsce na podium, choć nie uszczęśliwił zawodniczek;

WERONIKA  GUSZPIT wywalczyła III miejsce, WIKTORIA  OLSZEWSKA była VI.

Obie dziewczyny już deklarują przygotowania i udział w przyszłorocznym konkursie, wakacyjny turnus w Szkole Tropicieli jest niezwykle mobilizujący, a zadania są bardzo szczegółowe i drobiazgi decydują o zwycięstwie.

Wyjazd do Kliczkowa był  też wielkim  wyzwaniem   dla szkoły. Nasz udział stał się możliwy dzięki wspaniałej postawie rodziców – państwo ALICJA  I  ARTUR  GUSZPITOWIE  (rodzice Weroniki), zaoferowali wszystkim  transport własnym samochodem  i  w części sfinansowali  całe przedsięwzięcie;  fundusze uzyskaliśmy również z Rady Rodziców  działającej w PG 1.

Za zaangażowanie, pomoc, opiekę, współudział dziękuję wszystkim uczestnikom wyprawy , również państwu – BEACIE I KRZYSZTOFOWI OLSZEWSKIM (rodzicom Wiktorii).

Młodsze rodzeństwo dziewcząt – Kordelia i Michał, którzy dzielnie wspierali swoje siostry – czytelniczki, otrzymali już zaproszenie do udziału w konkursie  i do rekrutacji do PG 1…

 3. i 6. Miejsce w Ogólnopolskim  Konkursie   to kolejny sukces dydaktyczny  PG 1.

                                                             Gratuluję i dziękuję bardzo, polonistka – Beata Matyszczak