Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 25 kwietnia, 2016 Tytuł artykułu

Ortograficzne potyczki w „Ósemce”

Treść artykułu

Ortograficzne potyczki w „Ósemce”

 „Błąd w mowie i piśmie to jak brzydka plama na fotografii matki, którą kochasz”.

J. Korczak

                Dnia 15.04.2016r. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu gościła małych ortografów. Właśnie w tym dniu odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny uczniów klas trzecich szkół podstawowych pod honorowym patronatem Burmistrza Brzegu. To już kolejna edycja tego konkursu, w którym reprezentanci klas trzecich stają w szranki o zdobycie tytułu Mistrza Ortografii.

                W tym roku zmagania toczyło 12 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych w Brzegu. Pierwszym zadaniem było dyktando z różnymi trudnościami ortograficznymi. Następnie uczestnicy przystąpili do rozwiązywania testu. Wszystkie zadania sprawdzały wiadomości i umiejętności z zakresu znajomości zasad pisowni naszego ojczystego języka. Komisja konkursowa, złożona z nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej każdej szkoły, skrupulatnie sprawdziła wszystkie prace. Rywalizacja była wyrównana i wielu uczniów znalazło się u szczytu tabeli wyników. Po obradach komisja wyłoniła zwycięzców tegorocznego konkursu ortograficznego. I miejsce oraz tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Aleksandra Andraszak z kl. 3a  Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, której przygotowaniem zajmowała się pani Marzena Rogowska. II miejsce i tytuł V-ce Mistrza Ortografii zdobyła Karolina Kasprzak z kl. 3b  Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8, która pracowała pod kierunkiem pani Iwony Pasternak. Na III miejscu uplasowała się Pola Kołecka z kl. 3b  Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5, z którą pracowała pani Alicja Medyńska. To czołówka konkursu, lecz wszyscy uczniowie pięknie reprezentowali swoją szkołę, a sam udział w międzyszkolnych zmaganiach jest już dla nich dużym wyróżnieniem. Oto oni: Kamil Pakuła, Ana Maria Minashvili, Jakub Chwastowski, Julia Kopij, Zuzanna Majos, Marta Kamińska, Tadeusz Muca, Emilia Rudyk, Mikołaj Szabla.   Piękne dyplomy, statuetki oraz upominki, to ładny akcent tego wydarzenia. Zadbali o nie organizatorzy konkursu dyrektor Lucyna Bończak, Barbara Bąkowska oraz Anna Pączek. Nadmienić należy także, iż oprawa konkursu była ciekawa i zaskakująca dla uczestników. Mieli oni niepowtarzalną okazję odebrania nagród z rąk księżniczki Dobrawy – w która wcieliła się pani Lucyna Bończak  i księcia Mieszka I – w którego wcielił się pan Zbigniew Marciniak , gdyż w tym dniu Ósemka świętowała 1050 rocznicę Chrztu Polski. Wspólne zdjęcia będą niezapomnianą pamiątką z tego wydarzenia.

                Wszystkim nauczycielom, przygotowującym uczniów do konkursu, dziękujemy za ich żmudną, codzienną pracę. Uczniom gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów. Drugoklasistom wysyłamy pozdrowienia i zachęcamy do działania na niwie ortografii i  spotkania w podczas kolejnego konkursu.

                Żegnając czytelników słowami Mikołaja Reja „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” żywię nadzieję, że młode pokolenie sprosta podtrzymaniu tej mądrości. Do zobaczenia za rok !

                                                                                                                                                   Anna Pączek

Nie zapomnij udostępnić: